Finlandia, Uusimaa, Helsinki
Helsinki + dodaj notatkę o tym miejscu

Stolica i najważniejsze miasto Finlandii, jest głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i nauki w kraju. Helsinki zostały wybrane Światową Stolicą Designu na rok 2012.

http://www.helsinki.fi/en/index.html
http://www.helsinki.com/
http://www.visithelsinki.fi/In_English/Visitor.iw3

Ciekawe miejsca:

Suomenlinna

Twierdza została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest usytuowana na sześciu wyspach niedaleko brzegu Helsinek. Pierwotnie spełniała funkcję obronną, obecnie jest cenną atrakcją turystyczną i mieści w sobie kilka muzeów.

http://www.suomenlinna.fi/en/

Skansen Seurasaari

Na wyspie Seurasaari znajduje się skansen, w którym możemy zobaczyć zabytkowe, głównie drewniane budynki, pochodzące z różnych części Finlandii. Najstarszy budynek to kościół z XVII wieku. Na wyspie znajduje się również plaża nudystów (jedna z 3 w całej Finlandii).

http://www.nba.fi/en/seurasaari_openairmuseum

Linnanmaki

Wesołe miasteczko w Helsinkach powstało w 1950 roku, jednak najstarsza karuzela na jego terenie pochodzi z 1896 roku. Park należy do fundacji non-profit pomagającej dzieciom.

http://www.linnanmaki.fi/en/

Fińskie Muzeum Narodowe

Fińskie Muzeum Narodowe to największe muzeum historyczne w Finlandii. Prezentuje historię kraju od czasów prehistorycznych do współczesnych.

http://www.nba.fi/en/nmf

Katedra Tuomiokirkko

Luterańska katedra neoklasycystyczna znajduje się na placu Senaatintori. Powstała w pierwszej połowie XIX wieku i jest do dziś używana w celach religijnych.

http://en.wikipedia.org/wiki/Helsinki_Cathedral

Ciekawe wydarzenia:

Vappu

Noc Walpurgii to według mitologii nordyckiej noc złych duchów. Obchody święta odbywają się w nocy z 30 kwietnia na 1 maja w całej Finlandii (ale też w Czechach, Estonii, Niemczech i Szwecji), najhuczniejsze oczywiście w stolicy. Przez całą noc miasto bawi się przy dźwiękach muzyki, przebierańcach i hektolitrach alkoholu, by następnego ranka, niezależnie od pogody, udać się na wspólny piknik w parku Kaivopuisto.

http://www.virtualtourist.com/travel/Europe/Finland/Etelae_Suomi/Helsinki-242105/Local_Customs-Helsinki-Vappu_1st_of_May-BR-1.html

Helsinki Palva

Dzień Helsinek przypada na 12 czerwca, jednak świętowanie trwa cały tydzień. Towarzyszą mu liczne koncerty, występy, parady i wystawy.

http://www.helsinkiviikko.fi/EN/helsinki-week.html

Helsinki Festival

Największy w Finlandii festiwal o tematyce artystyczno-kulturalnej odbywa się pod koniec sierpnia. Jego cel to sprawić, by sztuka była dostępna dla wszystkich.

http://www.helsinginjuhlaviikot.fi/

Rakkautta & Anarkiaa – Helsinki International Film Festival

Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbywa się co roku w październiku. W trakcie jego trwania wyświetlane są filmy z całego świata, jednak szczególny nacisk położony jest na filmy azjatyckie. Nazwa festiwalu oznacza „Miłość & Anarchia”.

http://www.hiff.fi/?lang=en

:

Przeglądaj drogowskazy