Polska, Pomorskie, Gdańsk
Gdańsk + dodaj notatkę o tym miejscu

Gdańsk to jedno z najstarszych miast w Polsce i ważny punkt na historycznej, naukowej, gospodarczej i kulturalnej mapie kraju. Zabytki Gdańska znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

http://www.gdansk.pl/

Ciekawe miejsca:

Bazylika Konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół Mariacki w Gdańsku jest największą w Europie średniowieczną świątynią z cegły. Gotycka budowla powstała między XIV a XVI wiekiem a w jej wnętrzu do dziś zachowały się przepiękne średniowieczne rzeźby i obrazy.

http://www.bazylikamariacka.pl/

Westerplatte

Półwysep w Gdańsku, którego obrona była pierwszym starciem II wojny światowej i najbardziej znanym symbolem polskiego oporu przeciw hitlerowcom.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Westerplatte
http://pl.wikipedia.org/wiki/Obl%C4%99%C5%BCenie_Westerplatte

Ratusz Głównego Miasta i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Zabytkowy, gotycko-renesansowy ratusz powstawał od XIV do XV wieku. Obecnie jest główną siedzibą Muzeum Historycznego, dokumentującego historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku.

http://www.mhmg.gda.pl/index.php?oddzial=1

Wielki Młyn

Zabytkowy młyn wodny na terenie Starego Miasta wzniesiony został przez Krzyżaków w XIV wieku. Obecnie mieści się w nim centrum handlowe.

http://ibedeker.pl/obiekty/wielki-mlyn/#axzz1ZjQxzVGn

Twierdza Wisłoujście

Początki tej zabytkowej twierdzy sięgają XV wieku, była jednak wielokrotnie niszczona i odbudowywana – dlatego też można się w niej dopatrzeć wielu różnych stylów architektonicznych.

http://www.mhmg.gda.pl/twierdza_glowna.htm
http://www.trojmiasto.pl/Twierdza-Wisloujscie-o95.html

Droga Królewska

Wzdłuż drogi prowadzącej od Bramy Wyżynnej na Długi Targ usytuowane są najważniejsze zabytki Gdańska.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_Kr%C3%B3lewska_%28Gda%C5%84sk%29

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Gdańskie Muzeum Narodowe mieści się w dawnym klasztorze franciszkańskim. W jego skład wchodzi siedem oddziałów, między innymi sztuki dawnej, sztuki współczesnej, etnografii i fotografii.

http://www.muzeum.narodowe.gda.pl/

Centralne Muzeum Morskie

Centralne Muzeum Morskie zajmuje się ochroną dziedzictwa nautologicznego upowszechnianiem wiedzy o morskiej historii Polski.

http://www.cmm.pl/

Ciekawe wydarzenia:

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych - FETA

Gdański festiwal teatrów plenerowych i ulicznych to najważniejsza tego typu impreza w Polsce. Początkowo miał być wydarzeniem jednorazowym, jednak po spektakularnym sukcesie podjęto decyzję o cyklicznym charakterze festiwalu. Odbywa się co roku w połowie lipca i gości grupy teatralne z całego świata.

http://www.feta.pl/

Jarmark św. Dominika

Jarmarki świętego Dominika odbywają się co roku w całej Polsce, jednak ten w Gdańsku, na Głównym Mieście, jest spośród nich największym. Trwa trzy tygodnie na przełomie lipca i sierpnia i towarzyszą mu takie atrakcje jak koncerty, parady, pokazy sztucznych ogni czy imprezy sportowe.

http://www.mtgsa.com.pl/title,JARMARK_SW__DOMINIKA,pid,209.html

Festiwal Szekspirowski

Festiwal Szekspirowski, poświęcony idei teatru elżbietańskiego, odbywa się co roku w pierwszym tygodniu sierpnia i gromadzi grupy teatralne z całego świata.

http://www.festiwalszekspirowski.pl/

Przeglądaj drogowskazyOstatnie notatki o tym miejscu