Węgry, Budapeszt
Budapeszt + dodaj notatkę o tym miejscu

Stolica Węgier jest jedną z najważniejszych metropolii Europy Środkowej. Budapeszt to nie tylko wielki ośrodek kulturalny i naukowy, ale również centrum uzdrowiskowe.

http://budapeszt.sasiedzi.pl/joomla/index.php
http://www.budapestinfo.hu/index.php?id=home_en
http://english.budapest.hu/Engine.aspx

Ciekawe miejsca:

Kościół Macieja i jego okolice

Kościół Najświętszej Marii Panny (zwany Kościołem Maciej na cześć króla Maciej Korwina) pochodzi z XIII wieku. Gotycka świątynia była miejscem koronacji węgierskich królów. Będąc na miejscu warto rozejrzeć się po okolicy zwanej Zamkową Dzielnicą. Mieści się tu Pałac Królewski, kolejne dwa zabytkowe kościoły i pięć muzeów.

http://www.matyas-templom.hu/

Most łańcuchowy

Pierwszy most Budapesztu powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Słynie z ogromnych rzeźbionych lwów czuwających po jego obu stronach.

http://www.bridgesofbudapest.com/bridge/chain_bridge

Budynek Parlamentu

Jeden z najstarszych i najsławniejszych gmachów państwowych w Europie leży nad Dunajem w dzielnicy Peszt. Powstał na przełomie XIX i XX wieku w stylu neogotyckim i jeżeli akurat nie toczą się w nim sesje parlamentarne, jest otwarty dla zwiedzających.

http://www.budapest-parliament.com/

Łaźnie i kąpieliska

Budapeszt położony jest na licznych podziemnych źródłach i wodach termalnych. Dlatego jedną z największych turystycznych atrakcji miasta jest wizyta w SPA, łaźni bądź kąpielisku. Pierwsze uzdrowiskowe łaźnie w Budapeszcie powstały w czasach Imperium Osmańskiego w XVI wieku.

http://www.budapeszt.infinity.waw.pl/joomla/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=4&id=50&Itemid=64

Muzea

W Budapeszcie mieści się wiele muzeów, na uwagę zasługują między innymi Węgierskie Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuk Pięknych czy Muzeum Historyczne Budapesztu.

http://www.budapeszt.infinity.waw.pl/joomla/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=4&id=19&Itemid=33

Ciekawe wydarzenia:

Sziget Festival

Festiwal muzyczno kulturowy Sziget to jedna z największych tego typu imprez w Europie. Festiwal odbywa się na wyspie Óbudai na Dunaju (sziget oznacza po prostu „wyspa”) w lipcu lub sierpniu.

http://www.sziget.hu/festival_english

Budapest Spring Festival

Festiwal Wiosenny odbywa się co roku w marcu i skupia fanów muzyki klasycznej z całego świata.

http://www.festivalcity.hu/btf2011/

Przeglądaj drogowskazyWydarzenia w tym miejscu