Hiszpania, Kraj Basków, Vizcaya, Bilbao
Bilbao + dodaj notatkę o tym miejscu

Stolica i największe miasto Kraju Basków, jedno z najlepiej rozwiniętych w Hiszpanii, słynie z bogatej oferty kulturalnej oraz kulinarnej.

http://wikitravel.org/en/Bilbao
http://www.bilbao.net/cs/Satellite?cid=3000005415&language=en&pagename=Bilbaonet%2FPage%2FBIO_home

Txacoli (wymowa: czakoli)

Delikatnie musujące białe wino wytrawne produkowane w Kraju Basków. Bardzo popularne i dostępne za niewielkie pieniądze w każdym barze w Bilbao.

http://www.bizkaikotxakolina.org/index.php?idioma=en

Pinxos (wymowa: pinczios)

W Kraju Basków na typowe dla całej Hiszpanii tapas – czyli niewielkie przystawki – mówi się pinxos. Pinxos są w tej części Hiszpanii niezwykle różnorodne, bardzo popularne i przepyszne.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pincho#Basque_pintxo
http://www.todopintxos.com/home/home.php?lang=en

Ciekawe miejsca:

Muzeum Guggenheima

Muzeum sztuki współczesnej mieści się w budynku projektu Franka Gehry’ego i jest jednym z najbardziej znanych muzeów tego typu w Europie. Było pomysłem na wyciągnięcie miasta z kryzysu i spełniło swoją rolę – w pierwszych 2 latach funkcjonowania odwiedziło je ponad 250 mln osób.

http://www.guggenheim-bilbao.es/?idioma=en

Alhóndiga

Budynek, który powstał w 1909 roku, początkowo służył jako magazyn na wino. Obecnie mieści się w nim centrum kultury i wypoczynku, czyli kino, centrum fitness, biblioteka, sale wystawowe i restauracje. Na najwyższym piętrze mieści się basen, co pozwala zwiedzającym piętro niżej podglądać pływających.

http://www.alhondigabilbao.com/

Portugalete i Most Biskajski

Będąc w Bilbao warto wybrać się do odległego o 15 km (możliwy dojazd komunikacją miejską) Portugalete. Znajduje się tam Most Biskajski – słynny most gondolowy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

http://www.puente-colgante.com/

Ciekawe wydarzenia:

Festiwale i święta

Bilbao oferuje zwiedzającym długą listę festiwali i wydarzeń muzycznych, literackich czy religijnych. Najbarwniejsze są te organizowane około Wielkanocy.

http://www.bilbao.world-guides.com/bilbao_events.html
http://travelguidespain.net/bilbao-travel-guide/bilbao-events.html

Przeglądaj drogowskazy