Hiszpania, Katalonia, Prowincja Barcelona, Barcelona
Barcelona + dodaj notatkę o tym miejscu

Stolica Katalonii i drugie co do wielkości miasto Hiszpanii jest przemysłowym, ale też kulturalnym centrum kraju. Barcelona to 16 na świecie i 4 w Europie najczęściej odwiedzane miasto.

http://www.bcn.es/
http://www.bcn.travel/

Ciekawe miejsca:

La Sagrada Familia

Secesyjna bazylika Świętej Rodziny projektu Gaudiego jest znakiem rozpoznawczym miasta i największym osiągnięciem architekta. Chociaż jej budowę rozpoczęto w 1882 roku, nie została ona ukończona do dzisiaj, ponieważ tak jak w naturze, tak i w tym projekcie, żaden element nie może się powtarzać – każdy musi być osobno rzeźbiony.

http://www.sagradafamilia.cat/

Park Guell

Drugie najgłośniejsze dzieło Gaudiego to park Guell, który artysta zaprojektował dla swojego przyjaciela. Jest to ogromny ogród z niezwykłymi elementami architektonicznymi; mieści się tam również muzeum Gaudiego. W 1984 roku park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

http://www.parkguell.es/

Las Ramblas

Najsłynniejszy deptak Barcelony mieści się w centrum miasta – między Plaza de Catalunya a pomnikiem Krzysztofa Kolumba. Las Ramblas tętni życiem przez całą dobę – pełno na niej niewielkich sklepików, urokliwych kawiarni a także ulicznych mimów, tancerzy i przebierańców.

http://www.barcelona-tourist-guide.com/en/ramblas/barcelona-las-ramblas.html

Museu Picasso

Muzeum Picassa w Barcelonie może pochwalić się jedną z najbogatszych kolekcji prac artysty na świecie. Założone przez jego bliskiego przyjaciela, mieści się w pięciu połączonych średniowiecznych pałacach w dzielnicy La Ribera.

http://www.museupicasso.bcn.cat/en/

Barri Gotic

Gotycka Dzielnica to średniowieczny fragment starego miasta (Ciutat Vella). Zabytkowe budynki poukrywane wśród urokliwych uliczek to wspaniałe miejsce na spacer – większa cześć dzielnicy jest wyłączona z ruchu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Barri_G%C3%B2tic

Basilica de Santa Maria del Mar

Gotycka bazylika pod wezwaniem św. Marii z morza powstała w XIV wieku. Jej nietypowo proste wnętrze to efekt pożaru, w którym spłonęła większość ozdób. Do dziś natomiast zachowały się przepiękne witraże.

http://www.barcelonaturisme.com/Santa-Maria-del-Mar/_3Ngb8YjSpL3U56ScBHOWcxpDev_Vr2xe7rhAgUa92B0

Kaplica Świętej Agaty

Gotycka kaplica z początku XIV wieku mieści się w Barri Gotic przy placu Królewskim i wraz z Pałacem Królewskim jest siedzibą Muzeum Historii Barcelony.

http://www.spain.info/pl/conoce/monumentos/barcelona/capilla_de_santa_agata.html

Montujic i Museo Nacional de Arte de Cataluna

Montjuic (dosłownie Żydowska Góra) to wzgórze i dzielnica w Barcelonie. Rozciąga się z niego przepiękny widok na całe miasto a na jego szczycie mieści się najważniejsze muzeum Barcelony – Katalońskie Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych (w neobarokowym Palau Nacional – Narodowym Pałacu).

http://www.aviewoncities.com/barcelona/montjuic.htm

Camp Nou

Stadion Piłkarski klubu FC Barcelona jest jednym z największych stadionów na świecie (na trybunach mieści prawie 100 tys. osób). Oprócz spełniania funkcji sportowej, stadion sprawdza się jako scena podczas dużych koncertów, mieści się w nim także klubowe muzeum.

http://www.fcbarcelona.cat/web/english/club/club_avui/territori_barca/CampNou/estadi_cinc_estrelles.html

Plaże

Według National Geografic i Discovery Channel Barcelona posiada najlepsze miejskie plaże na świecie. W Barcelonie znajduje się 7 piaszczystych plaż odwiedzanych równie chętnie przez turystów jak i miejscowych.

http://www.barcelona-tourist-guide.com/en/attractions/barcelona-spain-beaches.html

Ciekawe wydarzenia:

Sónar

Twórcy festiwalu opisują imprezę jako Międzynarodowy Festiwal Muzyki Zaawansowanej i Sztuki Multimedialnej. Trwa trzy dni i odbywa się co roku, przeważnie w trzeci weekend czerwca.

http://2011.sonar.es/en/

Festes de la Merce

Główny festiwal Barcelony organizowany jest rokrocznie około 24 września. Towarzyszą mu takie atrakcje jak budowanie wież z ludzkich ciał, koncerty na świeżym powietrzu, procesje przebierańców i pokazy sztucznych ogni.

http://www.bcn.es/merce/en/index.shtml

Festes de Gracia

Święto Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny obchodzone jest w Katalonii w połowie sierpnia. Towarzyszącemu imprezy są bardzo huczne, bierze w nich udział całe miasto, ale festiwalowym centrum jest dzielnica Gracia (w której mieści się Park Guell).

http://www.festamajordegracia.cat/

Przeglądaj drogowskazy