AutorWydawca pioter
Piotr Diehl
subskrybuj autora
(subskrybuje: 11 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 193 (+354/-1)
Komentarze 274 (+93/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

27/03/17 publiczna

Idź własną drogą - zachęca Marek Kamiński

Prezentacja nowej książki w warszawskiej Fabryce i3

"Dla mnie podróże są jak malarstwo. To mój sposób ekspresji" - wyznaje Marek Kamiński w nowej książce "Idź własną drogą" będącej zapisem rozmowy z Joanną Podsadecką. Bardzo ciekawa to lektura choćby z tego powodu, że prowadzącej rozmowę udało się go skłonić do opowieści bardziej prywatnych i refleksyjnych. Wiele w niej wspomnień z dawnych i najnowszych wypraw, są one jednak tylko ilustracją dla powiedzenia czegoś o sposobie przeżywania, o doświadczeniach i o mądrości, do jakiej doszedł słynny podróżnik w wieku dojrzałym. Ale czy podróżnik to słowo jeszcze opisujące Marka Kamińskiego? Sam chyba czuje się dziś bardziej artystą drogi i pielgrzymem, swoim wędrówkom nadaje w coraz większym stopniu wymiar duchowy jak podczas niedawnej pieszej pielgrzymki szlakiem św. Jakuba z Królewca do Santiago de Compostela. Nie znaczy to, że wcześniej jego wyprawy takich pierwiastków nie miały, teraz jednak zdają się przeważać nad innymi. Od biegunów geograficznych ważniejsze stają się bieguny duchowe świata. Przestaje być istotny rekord, ważniejsza staje się wędrówka w głąb siebie, poszukiwanie harmonii i budowanie relacji z ludźmi. "Kiedyś - mówi Marek Kamiński - pasjonowałem się nihilizmem, wszystkim, co jest w kontrze do świata. Sens miały ekstremalne wyprawy, życie na krawędzi. Biegun albo śmierć. Naprawdę. Im byłem starszy, tym bardziej interesowało mnie przyglądanie się życiu, poznawanie siebie. Wyczyn, jakąś ekstremę porzucałem na rzecz poszukiwania harmonii, spokoju, dowiedzenia się czegoś o człowieku". 
 
 
Szczególne znaczenie w tym procesie przemiany miała wspomniana pielgrzymka z Królewca do Composteli, Camina o wyjątkowej długości aż 4000 km. Tym razem jednak nie chodziło już o żaden rekord, Marek Kamiński wybrał taką trasę, gdyż zobaczył w niej oś Europy, oś nie tyle w sensie geograficznym, lecz przede wszystkim symbolicznym, przebiegającą między biegunami europejskiej duchowości, rozumem i wiarą, pomiędzy grobami Immanuela Kanta w Królewcu i św. Jakuba Apostoła w Composteli. Opowieści i nawiązania do niej przewijają się przez niemal całą książkę. Przy okazji czytamy o znaczeniu intuicji, o wierze i pokorze, o technikach medytacyjnych, o przypadkach i znakach, o spotkaniach z innymi pielgrzymami, wreszcie o odróżnieniu logiki serca od logiki rozumu: "staram się żyć logiką serca, podporządkowywać jej rozum" - mówi Marek Kamiński.
 
Droga Marka Kamińskiego jest wyjątkowa, nieosiągalna dla wiekszości z nas. Nie chodzi jednak o to, żeby ją powtarzać, nie trzeba  - jak on -  zdobywać biegunów, przepływać Atlantyku, wchodzić na Kilimandżaro, czy pieszo przemierzać całą Europę, by odnaleźć się we własnej wędrówce. "Człowiek idzie na koniec świata, by się dowiedzieć, że prawda, której szuka, jest bardzo blisko, a być może w nim" - przyznaje Kamiński i zachęca: "idź własną drogą".
 
"Idź własną drogą", Marek Kamiński w rozmowie z Joanną Podsadecką, Wydawnictwo WAM 2017
 
Książka została po raz pierwszy zaprezentowana podczas spotkania w Fabryce i3 w Warszawie. Spotkanie z Markiem Kamińskim i redaktor Joanną Podsadecką poprowadziła Iwona Bartczak.
 
Migawki ze spotkania:
  • Marek Kamiński podczas spotkania w Fabryce i3 23.3.2017 Marek Kamiński podczas spotkania w Fabryce i3 23.3.2017
  • Sala prezentacyjna Fabryki i3 wypełniła sie po brzegi Sala prezentacyjna Fabryki i3 wypełniła sie po brzegi
  • Joanna Podsadecka opowiada o kulisach powstania książki Joanna Podsadecka opowiada o kulisach powstania książki
  • Marek Kamiński podczas podpisywania książki Marek Kamiński podczas podpisywania książki
  • Na bieżąco spotkanie komentował rysownik Piotr Fiderkiewicz Na bieżąco spotkanie komentował rysownik Piotr Fiderkiewicz
Ostatnio komentowane notatki autora:
05/06/2016 pioter

Migawki z ulicy Mariackiej

4 komentarze, ostatni z 10/06/2017 od pinot
09/08/2015 pioter

Bursztyny na Mariackiej

8 komentarzy, ostatni z 04/05/2017 od pioter