November
Anka
subskrybuj autora
(subskrybuje: 2 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 5 (+10/-0)
Komentarze 5 (+1/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

06/11/13 publiczna

Narzędziownia

czyli z czego warto korzystać, tworząc biżuterię

Wspomniałam wcześniej, że wire-wrapping to przede wszystkim dłonie. W rzeczywistości jednak podczas tworzenia biżuterii warto mieć odpowiedni zestaw przyrządów. Niektóre są niezbędne i bez nich ani rusz. Ja, tworząc swoje prace, wykorzystuję kilkanaście różnych narzędzi – zależnie od tego, co próbuję stworzyć.

Na zdjęciu znajdują się różne rodzaje szczypiec, których końcówki różnią się nieco kształtem. Szczypce z okrągłymi końcówkami służą do wywijania drutu, wyginania go oraz oczywiście do robienia tzw. lupików, czyli po prostu kółeczek. Ważne są szczypce płaskie – nimi można łatwo przytrzymać drucik albo wykonać jakiś detal pracy, np. zamknąć ogniwko, lub docisnąć drut, by nie odstawał. Dobrze jest mieć parę takich szczypiec, gdyż pozwalają łatwo otwierać i zamykać ogniwa i inne prace, wymagające przytrzymania drutów z dwóch stron. Ja mam trzy pary szczypiec płaskich – różnią się one długością. Tzw. bociany, czyli szczypce z wąskim końcem ułatwiają dociskanie cienkich drucików. Można nimi pracować w trudno dostępnych miejscach projektu. Mogą one mieć kilka długości. Inny typ płaskich szczypiec jest zakończony „na prosto”. Są to szczypce typowo do ściskania, zaciskania. Być może ten opis nie jest dla Was tak jasny, ale zapewniam, że w pracy z drucikiem można zauważyć, że w niektórych sytuacjach lepiej sprawdza się konkretny typ.

Konieczne są także szczypce do cięcia – i te też mogą być różne. Są takie, które tną drut w ten sposób, że jego zakończenie jest zupełnie płaskie (nieostre i niepostrzępione). Są też takie, których raczej używa się tam, gdzie dobrze zakończony drucik nie ma znaczenia – właśnie te widzicie na zdjęciu.

Moje podstawowe narzędzia (nie wszystkie, oczywiście:) Na dole Moje podstawowe narzędzia (nie wszystkie, oczywiście:) Na dole "bociany" - długie szczypce z cienkim czubkiem, po prawej podobne, tyle że krótsze, w prawym górnym roku obcęgi do cięcia, po lewo szczypce "okrągłe" i u góry z kwadratowymi zakończeniami. (November)

To są podstawowe narzędzia do pracy, oczywiście nie wszystkie, które mam:). Koniecznie trzeba pamiętać, że używamy ich tylko wtedy, kiedy musimy, i tak, by na druciku nie pozostał ślad. Resztę pracy trzeba wykonać po prostu palcami.