mr.all
Czesław Mrall
subskrybuj autora
(subskrybuje: 1 osoba)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 1 (+1/-0)
Komentarze 0 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Spotkanie żywiołów i... realiów

 

Bydgoszcz jest jednym z tych miast, w których woda jest żywiołem kształtującym jej oblicze. Spotkanie rzek i kanałów kiedyś bardziej wykorzystywali przemysłowcy, dzisiaj raczej oddziałuje na styl życia i wypoczynku, choć Towarzystwo Wioślarskie działało od czasu uzyskania niepodległości.

Wyspa Młyńska, pozostająca w objęciach Brdy i Młynówki, jeszcze kilkanaście lat temu była kompletną ruiną, smutnym wspomnieniem po minionych wiekach rozkwitu. Pomysły na odnowienie pojawiały się już w latach 90tych, ale dopiero pieniądze z funduszy unijnych w 2004 roku dały szansę na ich realizację. Ale warto pamiętać, że w budżecie 86 mln na ten projekt, z UE pochodziło tylko 34 mln zł.

 

Najpierw na Wyspę zaproszono przedsiębiorców, jeden z budynków dostosowano na potrzeby Centrum Pracy i Przedsiębiorczości wspierające lokalną przedsiębiorczość. Potem zbudowano muzea, np. w kamienicy z XVII wieku Europejskie Centrum Pieniądza. Jak to brzmi! Przecież tam mieściła się królewska Bydgoska Mennica. Jest też Galeria Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Leona Wyczółkowskiego.

Potem zrobiono bulwary, place zabaw, ścieżki rowerowe, amfiteatr, restauracje... a nawet plażę.

 

Wyspa Młyńska Wyspa Młyńska (mr.all)  

Od niedawna działa marina, przystań z nabrzeżem i bazą noclegową dla wodniaków. Zaś na Brdzie organizowane są wodne imprezy przyciągające uczestników i widzów z całego świata; np. Bydgoski Festiwal Wodny Ster na Bydgoszcz, Wielka Wioślarska o Puchar Brdy, Bydgoski Jarmark Wodny, Regaty żeglarskie Bydgoszcz-Toruń, Water Show.

 

Marina z przystanią Marina z przystanią (mr.all)

 

Ster na Bydgoszcz Ster na Bydgoszcz (mr.all)

 

Po drugiej stronie Młynówki można podziwiać powoli odrestaurowywaną Bydgoską Wenecję – szereg malowniczych kamienic z dziewiętnastowiecznej zabudowy. 

 

Wenecja bydgoska Wenecja bydgoska (mr.all)

 

Przez Brdę, na Wyspę spogląda Opera Nova.

 

Opera Nova Opera Nova (mr.all)

 

Dzisiaj Wyspa Młyńska jest najczęściej nagradzanym polskim projektem współfinansowanym z funduszy europejskich.

 

Ale jest i łyżka dziegciu. Ruiny XIX-wiecznych, wielkich Młynów Rothera, będące w prywatnych rękach, ciągle nie są odbudowane w nowych planowanych rolach, pewnie z braku finansowania. Miasto nawet odkupiłoby je, ale na razie brak funduszy.

 

Młyny Rothera Młyny Rothera (mr.all)