KomentatorAutor Mateusz
Mateusz
subskrybuj autora
(subskrybuje: 2 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 30 (+47/-0)
Komentarze 106 (+60/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Węgierska Górka

Westerplatte Południa

Węgierska Górka to mała wioska położona 15 km na południe od Żywca i 25 km na północ od granicy ze Słowacją. Leży w dolinie dzielącej Beskid Śląski i Żywiecki, a przecina ją Soła. Miłośnikom Beskidów kojarzy się z mnogością szlaków – w kierunku wschodnim wyrusza się stąd na Rysiankę i Romankę, na południe na Rycerzową, a na zachód na Baranią Górę czy Skrzyczne. Przez wieś prowadzi wyjątkowy czerwony szlak, Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego, wytyczony w 1929 roku. Wzdłuż niego znajdują się pomniki historii i bohaterstwa, o których wiedzieć i pamiętać powinien każdy.

Rygiel obronny Węgierska Górka został zaprojektowany i wybudowany w związku z likwidacją Czechosłowacji na początku 1939 roku. Wydarzenie to uznano za realne zagrożenie dla państwa polskiego. Wiadomo było, że agresja nastąpi dolinami – od Zwardonia i Cieszyna, gdzie istniała już infrastruktura: drogi i kolej. Szczególnie istotne było zabezpieczenie doliny Soły, którą można było szybko zaatakować w kierunku Oświęcimia i okrążyć wojska broniące Krakowa. Pułk Tadeusza Zieleniewskiego po dokładnym rozpoznaniu wskazał właśnie Węgierską Górkę jako najdogodniejszą lokalizację odporu niemieckich sił wojskowych. Zaplanowano budowę 9 fortów, z czego wybudowano cztery, a  piąty jedynie rozpoczęto.

Schemat ataku sił niemieckich i usytuowania fortów na planie Węgierskiej Górki Schemat ataku sił niemieckich i usytuowania fortów na planie Węgierskiej Górki (http://pl.wikipedia.org/wik...)

Wybudowane forty to – patrząc od południowego wschodu, czyli idąc od strony Żabnicy i Rysianki na Baranią Górę – Wyrwidąb, Wąwóz, Wędrowiec, Włóczęga i Waligóra. Wydaje mi się, że podobne nazwy miały dodatkowo mylić podsłuchującego wroga. Dowódcą odcinka był kpt. Tadeusz Franciszek Semik.

Schron Schron "Wędrowiec". W środku znajduje się muzeum, około kilometr drogi szlakiem na Rysiankę od stacji kolejowej (http://pl.wikipedia.org/wik...)

1 września naprzeciwko siebie stanęły naprzeciw siebie Wojsko Polskie w sile 1500 żołnierzy i 7 Monachijska Dywizja Wehrmachtu (Bawarska) licząca 17 700 żołnierzy. Różnica w liczbie i jakości uzbrojenia była jeszcze większa. Po 3 dniach bohaterskiej i dramatycznej obrony straty wyniosły 7 zabitych i 10 rannych po stronie polskiej oraz 200 zabitych i 300 rannych po stronie niemieckiej.

W 2009 roku, dokładnie w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w hołdzie obrońcom Węgierskiej Górki i Polski przed agresją niemiecką wydano znaczek „Westerplatte Południa”, jak nazwano tę miejscowość. Na znaczku o nominale 1,55zł Węgierską Górkę ukazano z perspektywy, z jakiej bohaterscy obrońcy widzieli ją w bunkrach. Pamiątkowy znaczek i kopertę zobaczycie na stronie Ośrodka Promocji Gminy Węgierskiej Górki.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane notatki autora:
07/05/2014 Mateusz

Geodeta

Co on właściwie robi?
4 komentarze, ostatni z 29/12/2018 od Geodeta_Swidwin
07/11/2014 Mateusz

Bielsko-Biała śladami ewangelików

2 komentarze, ostatni z 08/11/2014 od Mateusz
20/10/2014 Mateusz

Świątynia Wang w Karpaczu

2 komentarze, ostatni z 21/10/2014 od Mateusz