Autor KM
subskrybuj autora
(subskrybuje: 1 osoba)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 30 (+90/-0)
Komentarze 1 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Taya i Lluta

Poza turystycznymi szlakami w Peru.

Peru słynne jest z kilku miejsc, które każdy turysta zobaczyć musi. Nikt chyba nie wyobraża sobie wyjazdu z tego kraju bez obejrzenia Machu Picchu, Cuzco, Limy czy Jeziora Titicaca. Niemniej to, co wiąże się z turystyczną atrakcyjnością tych miejsc, to tłumy zwiedzających i tłumy handlujących, próbujących wcisnąć turyście wszystko co się da. Tym, których męczy hałas i chcą zobaczyć autentyczną urodę peruwiańskich krajobrazów polecam wycieczkę do dwóch miejscowości położonych u podnóża wulkanu Ampato (tego, na szczycie którego znaleziono mumię inkaskiej dziewczynki - Juanity). 

Do Taya (1) i Lluty (2) niestety ciężko dotrzeć. Trzeba wynająć taksówkę, która jadąc po niemiłosiernych wertepach dotrze na miejsce z Arequipy (3) po około 4 godzinach. Nie jest to wyprawa dla wrażliwych na zachowanie higieny osobistej. W jedynym "hotelu" w Taya nie zamontowano do tej pory bieżącej wody, a w jego odpowiedniku w Llucie woda jest, ale tylko zimna. Za to krajobrazy są piękne. Przewodnik z Taya może zabrać was na wzgórze zwane Saranquima, z którego roztacza się piękny widok na Ampato i trzy wulkany otaczające Arequipę - Misti, Chachani i Pichu Pichu. Z tym, że Saranquima ma ok. 4 000 metrów wysokości i bez odpowiedniej aklimatyzacji każdemu grozi choroba wysokościowa przy próbie wejścia na szczyt.

W Llucie najciekawszym miejscem jest wzgórze u podnóża którego leży miasteczko. Na jego szczycie znajdują się pozostałości po inkaskiej lub prekolumbijskiej kulturze. Wszędzie, bez odrobiny wysiłku znaleźć można kawałki ozdobnej ceramiki. Po drugiej stronie wzgórza położone jest cmentarzysko tej samej kultury, gdzie z dołów i zapadlin wystają autentyczne kości. A wszystko to jeszcze niezbadane i nieodkryte przez archeologów! Cóż, jak powiedział mój przewodnik: Każda peruwiańska wioska ma swoje inkaskie ruiny. Jest ich tak dużo i są tak powszechne, że nie wszystkie zostały przebadane przez zachodnich archeologów.

Oprócz powyższych atrakcji Taya i Lluta oferują jeszcze możliwość odbycia przejażdżki koniem, obejrzenia niezwykłych form skalnych i wycieczki do gorących źródeł. Ludzie w tych miasteczkach są bardzo mili, aczkolwiek nikt nie mówi w innym języku niż hiszpański, a łączność ze światem jest ograniczona (w Llucie jest jedna kawiarenka internetowa z trzema komputerami, a zasięg telefonii komórkowej działa tylko na wzgórzu). Polecam również skosztowania serów, z których słynie ta okolica.



  • wulkan Ampato - widok z trasy do Taya wulkan Ampato - widok z trasy do Taya (KM)
  • krajobrazy Taya krajobrazy Taya (KM)
  • krajobrazy Taya krajobrazy Taya (KM)
  • dzieciaki ze szkoły w Llucie dzieciaki ze szkoły w Llucie (KM)
  • kanał wodny w Llucie - z czasów inkaskich kanał wodny w Llucie - z czasów inkaskich (KM)
  • krajobraz Lluta krajobraz Lluta (KM)
  • cmentarzysko na wzgórzu w Llucie cmentarzysko na wzgórzu w Llucie (KM)
  • cmentarzysko Lluta cmentarzysko Lluta (KM)
  • cmentarzysko Lluta cmentarzysko Lluta (KM)
  • kości z czasów Inków lub jeszcze starsze kości z czasów Inków lub jeszcze starsze (KM)
  • krajobraz Lluta krajobraz Lluta (KM)