subskrybuj autora
(subskrybuje: 0 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 5 (+19/-0)
Komentarze 2 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Perugina

Wycieczka do fabryki czekolady

W ramach obywającego się w Perugii intensywnego kursu językowego dla studentów Erasmusa organizowane są zajęcia z wiedzy o regionie i kraju. Kilka godzin przeznaczonych jest także na wycieczki. Perugia określana jest mianem włoskiej stolicy czekolady. Najlepiej wspominam wycieczkę właśnie do fabryki czekolady, czyli Peruginy.
Przywitała nas urocza Włoszka, która zachęciła nas do zwiedzania filmem o historii fabryki i (nie wszystkich oczywiście) tajnikach produkcji. Następnie przeszliśmy do części muzealnej. To jedna, ale przestronna sala, a w niej najróżniejsze eksponaty: od maszyn produkcyjnych, przez archiwalne fotografie i plakaty, po niezliczoną ilość produktów, czy bardzo ciekawy zbiór telewizyjnych reklam firmy od lat 50-tych po czasy współczesne.
 
Jednak najbardziej oczekiwany przez uczestników wycieczki był kolejny jej etap, czyli… degustacja. Na kilkunastu tacach przygotowano dla nas najróżniejsze rodzaje czekolady. Gorzkie, słodkie, z nadzieniem (kilka smaków) i bez, tabliczki i pojedyncze czekoladki. Można też było brać na wynos. Dużo osób miało pełne kieszenie, a nawet i torby. Były też cukierki miętowe. Głównie po to, by ci, którzy „przedawkowali” czekoladę mogli poczuć się lepiej. Potem czekał nas spacer korytarzami fabryki, gdzie akurat produkowano wielkie wielkanocne jaja czekoladowe. To część, w której nie można robić zdjęć. Można za to obserwować pracę wielu maszyn i niewielu ludzi.
Później jeszcze krótka wizyta przy degustacyjnej ladzie. Po uzupełnieniu zapasów udaliśmy się do wyjścia. Niektórzy zatrzymali się w sklepie firmowym, po brzegi (dosłownie) zaopatrzonym w czekoladki i firmowe gadżety.

 

Najbardziej znany produkt Peruginy to czekoladka "Bacio" z orzechem laskowym w środku. W każdej schowana jest wróżba miłosna. Jest też wersja z białej czekolady, według większości z nas smaczniejsza od klasycznej.
 
Ostatnio komentowane notatki autora:
17/03/2012 agnieszka

Turia

Odpoczynek w korycie rzeki
3 komentarze, ostatni z 19/03/2012 od agnieszka