Strefa kreatywna
2 osoby
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

12/02/14 od AgnesO
W temacie: Sztuka

Rzeźby Davida Černego w Pradze

Prace czeskiego artysty - Davida Černego, oglądać można w wielu miejscach Pragi i nie tylko. Organizowane są nawet wycieczki śladami jego instalacji. Głównym założeniem prac Černego, jest... wzbudzanie kontrowersji. Artysta bawi się symbolami, parodiuje i prowokuje. Obok jego rzeźb nie da się przejść obojętnie. Są obsurdalne, śmieszne, dziwaczne. Przechodząc obok, zawsze natkniemy się na zaciekawionych turystów fotografujących obiekty.

David Černý urodził się w 1967 roku. Już na początku lat dziewięćdziesiątych, zasłynął za sprawą pomnika wojennego, przedstawiającego sowiecki czołg, mający symbolizować wdzięczność Czech za wyzwolenie. Černý pomalował go na różowo. Za ten chuligański czyn, został na krótko aresztowany. Natomiast w 2000 roku, przyznano mu najważniejszą czeską nagrodę w dziedzinie sztuk plastycznych - nagrodę Chalupeckiego (Cena Jindřicha Chalupeckého). David Černý jest jednym z tych artystów, który ma na celu nie tyle napawanie się pięknem i kontemplowanie, co popychanie do dyskusji. Chce zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i pobudzić do rozmów.

Jedną z najsłynniejszych prac Černego, jest rzeźba Koń. Znajduje sie ona w pałacu Lucerna i jest to parodia rzeźby stojącej przed Muzeum Narodowym. Oryginalna, przedstawia patrona Czech - św. Wacława na koniu. Rzeźba Davida Černego, także przedstawia Wacława, z jednym wyjątkiem - siedzi on na przewróconym do góry nogami, zdechłym koniu. Rzeźba podobno ma symbolizować odporność Czechów na przemiany systemowe i tożsamościowe, a także odzwierciedlać ich umiejętność autoironii.

Niemowlęta Davida Černego Niemowlęta Davida Černego (Agnieszka Ostrowska)

W 2000 roku, artysta, z okazji uznania Pragi za Europejską Stolicę Kultury, zamontował na wieży telewizyjnej, dziesięć wspinających się wielkich niemowlaków. Są one gigantyczne, czego z daleka, przyglądając się wieży, nie widać. Za to można zobaczyć jak naprawdę duże są to niemowlęta, przechadzając się po wyspie Kampie.

Za to chyba najbardziej wprost prowokującą instalacją, jest rzeźba-fontanna przedstawiająca dwóch sikających mężczyzn. Jest to, w oczywistym miejscu, ruchoma instalacja. Co więcej, mężczyźni oddają mocz stojąc w wyraźnie zarysowanym konturze, który odzwierciedla granice Czech. Praca znajduje się na dziedzińcu Muzeum Franza Kafki, na Malej Stranie. Wydawałoby się, że ta dość odważna rzeźba, oburzy Czechów, jednak podobno nie zrobiła na nich większego wrażenia, o czym wspominał sam zawiedziony autor, mający nadzieję, że w końcu uda mu się zwrócić uwagę i pobudzić do dyskusji swoich rodaków.

Sikające postacie Davida Černego Sikające postacie Davida Černego (Agnieszka Ostrowska)

Dzieła Davida Černego, poruszają mniej lub bardziej, w różnych zakątkach świata, w których umieszcza on swoje rzeźby. Jednych może zachwycać, innych oburzać, ale na pewno nie można przejść obok nich obojętnie, co wydaje się być głównym celem artysty.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):