KomentatorAutorWydawca AgnesO
Agnieszka Ostrowska
subskrybuj autora
(subskrybuje: 3 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

agnieszka.ostrowskaa@gmail.com
Wpisy:
Notatki 282 (+298/-0)
Komentarze 147 (+44/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

07/10/13 publiczna

Polski plakat

Mianem Polskiej Szkoły Plakatu określa się od lat 60-tych polskich plakacistów, którzy tworzyli przede wszystkim w tamtych latach oraz poźniejszych kontynuatorów tej sztuki. W latach 60-tych powstały wyjątkowe prace artystów, którzy zdobyli sławę nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Były to plakaty filmowe, teatralne, muzyczne.

http://www.cracowpostergallery.com/shop/ http://www.cracowpostergallery.com/shop/ (Leszek Żebrowski)

Prace charakteryzowały się prostotą, bogatą symboliką i wyrazistą kolorystyką. Jedynym z przedstawicieli początkowego nurtu jest Waldemar Świerzy. Jego najpopularniejszy plakat to portret przedstawiający Marilyn Monroe. Istnieje mnóstwo obrazów, plakatów i grafik przedstawiających tę znaną wszystkim postać, ale plakat Świerzego to coś wyjątkowego. Jest subtelny, sprawia wrażenie rozmywającego się obrazu. Dominuje w nim wyblakła, różowawo-pastelowa barwa, natomiast najbardziej odznacza się malinowa barwa ust, błekitnych oczu i gęstych rzęs. Właściwie wszystkie jego plakaty są bardzo plastyczne i malarskie. Kolejną charakterystyczną postacią i twórcą Polskiej Szkoły Plakatu jest Jan Młodożeniec. Jego plakaty to już klasyka, która od zawsze kojarzyła mi się ze starą polską grafiką. Plakaty Młodożeńca przypominają ilustracje kolorowanek dla dzieci. Są pełne kolorów, charakteryzują się prostą i grubą kreską. Stworzył on między innymi plakat do filmu Dawno temu w Ameryce, czy Wielki Gatsby. Był też twórcą wielu plakatów teatralnych.
Inni twórcy Szkoły Plakatu to Henryk Tomaszewski, Wojciech Zamecznik, Franciszek Starowieyski, Mieczysław Wasilewski i wielu innych.

Polskie plakaty były wielokrotnie wystawiane na festiwalach miedzynarodowych, między innymi w USA i Japonii. Natomiast w 1966 roku odbyło się pierwsze Biennale plakatu w Warszawie, a dwa lata po tym, otwarto w Wilanowie pierwsze na świecie muzeum plakatu.

Kadr z filmu Debiutanci Kadr z filmu Debiutanci (https://www.facebook.com/Po...)

Ciekawostką jest, że plakat także jednego z przedstawicieli - Andrzeja Krajewskiego, pojawił się w filmie Debiutanci, w mieszkaniu głównego bohatera, którego zagrał Ewan McGregor. To plakat do filmu Siedem razy kobieta w reżyserii Vittorio De Sica.

Wiele plakatów do kupienia oferuje sklepik w budynku BUWu, naprzeciwko samego wejścia do biblioteki (tu strona internetowa) albo Krakowska Galeria Plakatu.

Ostatnio komentowane notatki autora:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
25/10/2013 AgnesO

Paryż na fotografiach

4 komentarze, ostatni z 07/03/2016 od pinot