Z wizytą na Kaukazie
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola Mateusz
Subskrybenci:
    Grzania bt Ola Agata Antisaina Mateusz Malgorzata blacknona

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Upliscyche

najstarsze skalne miasto w Gruzji

Odwiedzając Gori warto zboczyć trochę z drogi i odwiedzić oddalone o ok. 10 km Upliscyche - miasto wykute w skale - i to dosłownie, gdyż znjadujący się tam kamień był na tyle "miękki", że umożliwił "wydłubanie" w nim całego miasta.

Wśród skał biegają przerażone jaszczurki Wśród skał biegają przerażone jaszczurki (Aleksandra Foryś)

Historia Upliscyche, sięga aż 3 tys lat p.n.e. Swój największy rozkwit przeżywało w IV wieku p.n.e., kiedy stanowiło siedzibę lokalnych przywódców (Upliscyche oznacza dosłownie "twierdza władcy"). Jednak już w IV n.e.  zaczeło tracić na znaczeniu wraz z nadejsciem chrześcijaństwa i rozwojem takich ośrodków jak Mccheta i Tbilisi.

Funkcję twierdzy odzyskało między VII a IX wiekiem, w okresie najazdów arabskich na te tereny, jednak ponowonie utraciło swoją pozycję za czasów króla Dawida Budowniczego, gdy ten odyskał Tbilisi z rąk Turków Seldżuckich w 1122 roku.

(Aleksandra Foryś)
Sto lat później miasto zostało spustoszone przez najazd mongolski, a to co się ostało, uległo zniszczeniu w wyniku serii trzęsień ziemi.

Słuch o Upliscyche zaginął aż do lat 50 XX wieku, kiedy przeprowadzono w tym rejonie prace wykopaliskowe - znaleziono wtedy wiele cennych zabytków, które można dziś zobaczyć w muzeum, znajdującym się zaraz przy wejściu do obiektu.

(Aleksandra Foryś)
Na mnie wizyta w Skalnym Mieście zrobiła ogromne wrażenie. Znajdziemy tu sale wykute w kamieniu, tunel, którym mieszkańcy miasta mogli uciec nad rzekę w przypadku ataku nieprzyjaciela i wiele innych interesujących zabytków, jak górująca nad miastem cerkiew mniej więcej z IX-X wieku. Ponadto z miasta roztacza się piękny widok na rzekę Kurę:

Widok na rzekę Kurę Widok na rzekę Kurę (Aleksandra Foryś)

Co ciekawe, wbrew różnym informacjom, jakie można znaleźć w sieci (ach ten niesforny Internet), miasto nie jest jeszcze na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, chociaż znajduje się na liście "wstępnej".

Dzieło wandali - podpisy wykute w skale w jednej z kamiennych sal. Wiek - ok. dwóch stuleci Dzieło wandali - podpisy wykute w skale w jednej z kamiennych sal. Wiek - ok. dwóch stuleci (Aleksandra Foryś)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):