Z wizytą na Kaukazie
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola Mateusz
Subskrybenci:
    Grzania bt Ola Agata Antisaina Mateusz Malgorzata blacknona

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Ananuri - obowiązkowy przystanek na Gruzińskiej Drodze Wojennej

W jednej trzeciej drogi z Tbilisi do Kazbegów, po prawej otwiera się dolina wypełniona turkusowymi wodami Zbiornika Żinwalskiego, nad którym góruje malownicza twierdza Ananuri.

Jest kilka rzeczy, które musi zrobić każdy, kto zdecyduje się odwiedzić Gruzję. Trzeba zjeść Chinkali, Chaczapuri, zobaczyć Tbilisi, napić się wina, pójść w góry i koniecznie przejechać się Gruzińską Drogą Wojenną (o tym oddzielna notatka). Większość Marszrutek nie zatrzymuje się koło twierdzy, choć ta leży przy samej drodze. Koszt przejazdu z Tbilisi do Ananuri nie powinien przekroczyć 5 Lari (ok 8 zł). 
Gdy już dojedziemy na miejsce, cóż... zdjęcia mówią same za siebie:
 

Twierdza Ananuri - Twierdza znajduje się nad Zbiornikiem Żinwalskim, będącym częścią elektrowni wodnej. Twierdza Ananuri - Twierdza znajduje się nad Zbiornikiem Żinwalskim, będącym częścią elektrowni wodnej. (Kuba Oficjalski)

 
Sama twierdza strzeże doliny rzeki Aragwi od XVII wieku i widziała niejedną bitwę. Wiąże się z nią ciekawa historia, gdyż podlegli twierdzy chłopi wymordowali swoich zwierzchników i poprosili o rządzenie króla z sąsiedniej Kartlii. Niewiele z tego wyszło, bo po 3 latach wybuchło powstanie przeciwko nowemu władcy, które jednak krwawo stłumiono.
Jak przystało na mocno religijnych Gruzinów, wewnątrz murów jest kościół. Wstęp do twierdzy jest wolny i darmowy, a wejść wolno wszędzie, gdzie nie ma żelaznych krat. 
 

Wnętrze twierdzy Ananuri - Zamkowe mury nie zachwycają wielkością, ale wewnątrz nich panuje pewien specyficzny cichy klimat. Wnętrze twierdzy Ananuri - Zamkowe mury nie zachwycają wielkością, ale wewnątrz nich panuje pewien specyficzny cichy klimat. (Kuba Oficjalski)


 
Jak widać, forteca leży tuż przy trasie. Ale ciekawsze widoki otwierają się w kierunku zbiornika, którego wody chyba zawsze mają ten sam, turkusowy kolor (mam nadzieję, że to jest turkusowy - choć na poniższym zdjęciu może tak nie wyglądać ).
 

Twierdza Ananuri - Widok na zbiornik. Twierdza Ananuri - Widok na zbiornik. (Kuba Oficjalski)

 
W akwenie można się jak najbardziej kąpać a woda jest wyjątkowo ciepła i przyjemna. Niestety, plaży tu nie uświadczycie, więc trzeba siedzieć na kamieniach. W weekendy do Ananuri przyjeżdża wielu mieszkańców Tbilisi, więc lepiej wybierać się tam w w tygodniu. Drobna uwaga: w wodzie zdarza się (nam się zdarzyło) spotkać malutkie węże wodne, które nie są jednak specjalnie groźne. Zwierzaki te lubią wylegiwać się pod rozgrzanymi na słońcu kamieniami, więc warto patrzeć gdzie się siada. Więcej widoków w galerii.

  • Twierdza Ananuri - Twierdza znajduje się nad Zbiornikiem Żinwalskim, będącym częścią elektrowni wodnej. Twierdza Ananuri - Twierdza znajduje się nad Zbiornikiem Żinwalskim, będącym częścią elektrowni wodnej. (Kuba Oficjalski)
  • Twierdza Ananuri - Z akwenem w tle Twierdza Ananuri - Z akwenem w tle (Kuba Oficjalski)
  • Twierdza Ananuri - Po prostu widok Twierdza Ananuri - Po prostu widok (Kuba Oficjalski)
  • Twierdza Ananuri - Widok z Gruzińskiej Drogi Wojennej Twierdza Ananuri - Widok z Gruzińskiej Drogi Wojennej (Kuba Oficjalski)