Z widelcem w podróży
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Wielki spór o hamburgera

W największych polskich miastach, a już chyba najbardziej w Warszawie, rozprzestrzeniła się istna moda na hamburgery. Trwa ona od kilku lat i ilekroć przechodzę obok jednego z lokali sieciówki Bobby Burger, w środku zawsze stoją ludzie. Nie ma co się dziwić, obiad zrobiony z mięsa umieszczonego w dwóch połówkach buły, zmieści się w dwóch dłoniach, a więc jest wygodny i zdecydowanie zaspokaja głód. No dobrze, ale skąd w ogóle wzięło się to świetne danie, którym zajada się cały świat? Kwestia jest bardzo sporna.

A hamburger with a rim of lettuce sitting on a black plate against a black background with a black and red napkin on a black and white-dotted tablecloth A hamburger with a rim of lettuce sitting on a black plate against a black background with a black and red napkin on a black and white-dotted tablecloth (Len Rizzi (photographer)/http://en.wikipedia.org/wiki/File:NCI_Visuals_Food_Hamburger.jpg)

Sam termin hamburger, pochodzi od Hamburga. Właśnie tak, chodzi o niemieckie miasto, którego wielu mieszkańców wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych. Podobno to oni rozpowszechnili tam jedzenie hamburgerów. A przynajmniej tak twierdzi jedno ze źródeł - legendarna amerykańska restauracja White Castle. Według jej założycieli, wynalazcą hamburgera był Otto Kuase, który w 1891 roku stworzył hamburgera, dodatkowo polewając wołowinę jajkiem.

Jest jeszcze inna popularna wersja. Za twórcę hamburgera, często uznaje się garncarza - Fletchera Davisa. Podobno mieszkaniec Teksasu serwował hamburgery w 1880 roku w Atenach. Podawał je z musztardą i cebulą. Natomiast w 1904 roku, wraz z żoną sprzedawał kanapki na Światowych Targach w St. Louis.

Natomiast oficjalnie, za wynalazcę hamburgera uważa się duńskiego imigranta - Louisa Lassena, który w 1900 roku w swojej restauracji Louis' Lunch jako pierwszy umeścił mielone mięso między kromkami chleba. Biblioteka Kongresu, gromadząca największą na świecie ilość dokumentów, zatwierdziła, że to właśnie Louis Lassen z Connecticut, sprzedał pierwszą kanapkę ze stekiem. Natomiast New York Times twierdzi, że nazwa hamburger, dokładnie wzięła się od hamburskich żeglarzy, którzy okrzyknęli kanapkę właśnie taką nazwą. W restauracji Louis' Lunch nadal podaje się hamburgery, z mięsem pieczonym w wiekowych piecach gazowych. Serwowane są na grzance z serem i plasterkiem pomidora. Należy tylko pamiętać aby nie prosić o ketchup! Podobno właściciele restauracji nie uznają ketchupu, gdyż Louis Lassen nigdy nie podawał go do swoich hamburgerów.

We headed to Sutera Harbour Golf and Country Club today for lunch. I felt like having bread with some meat, so I ordered a burger. One costs RM 40 (RM 20 for members). There was a choice between chicken and beef; I decided to go for beef. We headed to Sutera Harbour Golf and Country Club today for lunch. I felt like having bread with some meat, so I ordered a burger. One costs RM 40 (RM 20 for members). There was a choice between chicken and beef; I decided to go for beef. (thienzieyung/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Beef_Burger_In_Kota_Kinabalu,_Malaysia.jpg)

Jak widać historia hamburgera jest bardzo zawiła. Mimo oficjalnych ustaleń, właściciele amerykańskich hamburgerowni, wciąż kłócą się o to, kto go wymyślił. Tak czy inaczej, ktokolwiek po raz pierwszy wpadł na pomysł połączenia mięsa z pieczywem, był geniuszem.