Z widelcem w podróży
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

01/05/14 od AgnesO

Syrop klonowy

Ten gęsty, złocisto-rudy sos, zawsze kojarzył mi się ze słodkimi pancake'ami, które się nim polewa. Jednak podobno syrop klonowy ma znaczenie szersze zastosowanie. A jak w ogóle powstaje?

Podobno najlepsze do produkcji syropu, drzewa, rosną w północno-wschodniej części Ameryki Północnej. Są to klon cukrowy i czerwony. Pobieranie z nich soku, polega na umieszczeniu w pniu od jednego do czterech kraników, we wcześniej wywierconych otworach. Proces ten rozpoczyna się w połowie lutego, a kończy w połowie kwietnia. Co roku, uzyskuje się od 1 do 2 litrów soku.

(Sterling College/https://www.flickr.com/photos/sterlingcollege/6829934432)

Jako pierwsi, syrop klonowy zaczęli wytwarzać Indianie z północno-wschodniej części Ameryki. Z soku klonowego tworzyli także cukier. Zbiorom klonowego skarbu, towarzyszyły różne rytuały. Pierwsza wiosenna pełnia księżyca symbolizowała pierwszy dzień zbiorów. Wtedy to odprawiaono Taniec Klonu. Po owocnych zbiorach, do drewnianych lub ceramicznych mis, w których zgromadzony był sok, wrzucali rozgrzane na ognisku kamienie. To dzięki temu, powstały syrop, miał charakterystyczny przypalony smak i aromat. Ważne jest, aby uzyskany sok, odpowiednio odparować, gdyż zawiera on 99% wody. Uzyskiwany przez Indian sok, był bardzo ważnym składnikiem uczt. Niemalże jak sól w kuchni europejskiej.

(kanegen/https://www.flickr.com/photos/kanegen/4126961095)

(Jason Dean/https://www.flickr.com/photos/thed34n/4414377474)

Rodzaje syropu klonowego zależą od czasu i temperatury odparowywania. Rozróżnić je można po kolorze, smaku i przede wszystkim ich zastosowanie jest inne. Im jaśniejsza jest barwa syropu tym we wcześniejszej części sezonu był wytwarzany i odparowywany w niższej temperaturze. Jeśli chodzi o ciemniejszy syrop - jest dokładnie odrwrotnie. I tak, jeden z najjaśniejszych syropów to Vermont Fancy - jasny i delikatny, idealny do deserów i drinków. Natomiast jeden z ciemniejszych to Commercial Grade, syrop wykorzystywany w przetwórstwie, do produkcji płatków śniadaniowych oraz wędzenia wędlin, o intensywnym smaku i bardzo ciemnej barwie. Niektóre z syropów świetnie nadają się także do ryb.

(TheCulinaryGeek/https://www.flickr.com/photos/preppybyday/5076305927)

Jak widać syrop klonowy wbrew ogólnemu przeświadczeniu, nie nadaje się jedynie do deserów, lodów i naleśników. Oprócz wyżej wymienionych zastosowań, jest też świetny do herbaty czy kawy, zamiast miodu, który jest o wiele bardziej kaloryczny.