Wielkanoc
7 osób
Moderatorzy:
    Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

11/04/14 od Ola
W temacie: Wielki Tydzień

Wielki Tydzień

Jak pisałam ostatnio - Niedziela Palmowa rozpoczyna tzw. Wielki Tydzień. Wielkanoc jest najważniejszym spośród wszystkich świąt w chrześcijańskim kalendarzu obrzędowym. Grzegorz Wielki mówił wręcz o tym święcie, że jest "Uroczystością uroczystości" - nic zatem dziwnego, że również cały tydzień poprzedzający to święto ma większą wagę. Przez ostatni tydzień przed Wielkanocą wierni mają przygotować się do tego najważniejszego święta - również psychicznie. Dlatego przez ten tydzień w kościołach wspomina się ostatnie dni Chrystusa, a kulminacyjny moment przypada na tak zwane Triduum Paschalne, które zaczyna się po mszy w Wielki czwaretk, a skończy w Niedzielę Wielkanocną wieczorem.

(Giotto, Public Domain, http://commons.wikimedia.or...)
Oczywiście Kościół sobie, a ludzie sobie - jedni wolą Wielkanoc, inni Boże Narodzenie. Tym bardziej zdziwi się pewnie niejedna osoba, że święta te mają zaskakująco dużo cech wpólnych - szczególnie w naszym kręgu kulturowym.

Np. obserwacja pogody w dniach poprzedzających święta Bożego Narodzenia jak i Wielkanoc powie nam coś niecoś o pogodzie w nadchodzącym roku - w pierwszym wypadku 12 dni od św. Łucji oznaczało poszczególne miesiące; z kolei cztery dni przed Wielkanocą prognozują pogodę na wiosnę, lato jesień i zimę.

Z kolei starożytni Słowianie święta zaduszne, czyli poświęcone zmarłym obchodzili cztery razy do roku - podczas zimowego i letniego przesilenia, oraz podczas równonocy wiosennej i jesiennej. W efekcie zarówno chrześcijańskie Wielkanoc, jak i Boże Narodzenie nałożyły się na to dawne pogańskie święto.

O pogańskich tradycjach które można "wyśledzić" w bożonarodzeniowej obrzędowości mogliście przeczytać w notatkach poświęconych temu świętu. Jeśli chodzi o Wielkanoc, to też nie trudno o przykłady - choćby zwyczaj noszenia jedzenia na groby czy zakopywania jajek (symbol nowgo życia) w pobliżu grobów. W tym okresie należało się też powstrzymać np. od robienia prania - żeby przypadkiem nie uderzyć dusz zmarłych (które przychodzą w tym czasie do domów). Co ciekawe zakaz ten ograniczył się z czasem jedynie do Wielkiego Piątku - i zaczął być wiązany z biczowaniem, przez co późniejsze wytłumaczenie zakazu mówiło że robić pranie w Wielki Piątek to tak jakby "biczować znów Pana Jezusa".

(By Silar, CC-BY-SA-3.0, http://commons.wikimedia.or...)
A skoro już jesteśmy przy symbolice słowiańskiej -  w notatce na temat Niedzieli Palmowej wspomniałam o gałązkach wierzbowych, które były trzymane w domu i które miały strzec go od burz i piorunów. Czemu? Według wierzeń słowiańskich gałązka wierzbowa miała symbolizować ognistą włócznię Pioruna - i każdy dom przystrojony nią miał być strzeżony przez to bóstwo od nawałnicy.

Wracając jednak do zbieżności występujących między tymi dwoma świętami - zauważyliście, że przed najważniejszym bożonarodzeniowym posiłkiem dzielimy się opłatkiem - tak jak dzielimy się jedzeniem ze święconki przed śniadaniem Wielkanocnym? Ciekawe, prawda?

Ostatnio komentowane na stronie:
17/04/2014 Ola

Niedziela Wielkanocna

2 komentarze, ostatni z 28/03/2016 od pinot
19/04/2014 Ola

Sernik wielkanocny z gruszkami mojej mamy

3 komentarze, ostatni z 20/04/2014 od ruda