Warsztaty fotograficzne
5 osób
Moderatorzy:
    pinot Antisaina Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

25/11/13 od Antisaina

Mgnienie oka

migawka

Zdjęcie tworzy światło. To jak chcemy by wyglądało zdjęcie zależy nie tylko od przysłony, ale również od czasu naświetlania, czyli ilości światła jaką chcemy oświetlić materiał światłoczuły lub przetwornik optoelektroniczny. Sterując czasem naświetlania możemy uzyskać różne efekty - zależnie od potrzeb. Czas ten liczony jest od otwarcia do zamknięcia migawki. Jest otwarciem oka aparatu.

Migawka jest mało widoczną częścią aparatu fotograficznego. Jest ruchomą częścią, która odgradza wnętrze aparatu od światła. Zazwyczaj opuszczona, podczas robienia zdjęcia podnosi się, aby przez obiektyw wpuścić do wnętrza aparatu światło. Im dłużej jest otwarta - tym więcej światła wchodzi do środka i tym jaśniejsze zdjęcie. Z tego względu przy jasnym świetle/silnym słońcu czas otwarcia migawki będzie bardzo krótki, a w pochmurny dzień/przy słabym świetle bardzo długi.

Migawkę zwalniamy (powodujemu jej otwarcie i następnie automatyczne zamknięcie) poprzez naciśnięcie spustu (czyli naciskamy "guzik" w celu zrobienia zdjęcia). Czas naświetlania (czas otwarcia migawki) musimy ustalić przed naciśnięciem spustu. Czasami, przy odpowiednim sprzęcie, można użyć wężyka lub pilota.

Istnieją różne rodzaje migawek: mechaniczne, elektro-optyczne i magneto-optyczne. Nas jednak interesuje używana w aparatach codziennego użytku - migawka mechaniczna. Wyróżniamy z nich szczelinowe i centralne.

*Szczelinowa pozioma jest swego rodzaju kurtyną, która podnosi się i opada wpuszczając światło do wnętrza aparatu. Natomiast pionowa przypomina bardziej zasłonę przesuwając się z jednej strony na drugą.

*Centralna jest znana z Bonda. Występuje w intro puszczanym tuż przed filmem, w którym to James Bond strzela prosto w widza. Składa się z blaszek w kształcie sierpa, tworzących okrągły otwór o regulowanej średnicy, spełniając również rolę przysłony. Uruchomienie migawki powoduje jej rozchylenie do określonej średnicy (gdy pełni jednocześnie funkcję przysłony) a następnie jej zamknięcie. Spotykana czasami w aparatach kompaktowych.

 

  • Obiekt przypominający migawkę centralną jako tło Obiekt przypominający migawkę centralną jako tło (Materiały reklamowe do filmu Skyfall)
Ostatnio komentowane na stronie:
13/12/2013 Antisaina

Pod słońce

1 komentarz z 17/12/2013 od SKIP
05/12/2013 Antisaina

Zima dla amatora zdjęć

5 komentarzy, ostatni z 13/12/2013 od Antisaina
04/12/2013 Ola

Prostujemy zdjęcia

2 komentarze, ostatni z 05/12/2013 od Antisaina