W szafie
2 osoby
Moderatorzy:
    AgnesO Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

14/04/14 od AgnesO

Królewski materiał: koronka

Materiał koronkowy kojarzy się najczęściej z bielizną lub wykwintnymi zdobieniami. Ręcznie robiona koronka to symbol wysokiej jakości i precyzji wykonania. Jak powstał ten drogocenny materiał?

(Carolus/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Royal_Lace_detail.jpg)

(Emmuska/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:DSC07712.JPG)

Najwcześniejsze informacje dotyczące koronki, wiążą się z Cesarstwem Rzymskim. Koronka była nieodłącznym elementem ozdobnym szat religijnych wśród duchownych Kościoła Katolickiego. Aż do XVI wieku, materiał ten używano jedynie do tego typu celów. Dopiero pod koniec XVI wieku, koronka rozprzestrzeniła się i powoli zaczęła wchodzić do codziennej mody. Zaczęto ją używać jako ozdobnika, była także elementem wystroju wnętrz. Nagle jak na zawołanie, przemysł koronkarski opanował większość krajów Europy, jak Francja, Niemcy, Czechy, Słowenia, Finlandia, Anglia, a także Rosja czy Turcja.

(Illustration from Brockhaus and Efron Encyclopedic Dictionary/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brockhaus_and_Efron_Encyclopedic_Dictionary_b32_844-2.jpg)

 

Do Polski koronka trafiła za sprawą Królowej Bony. Sprowadziła ona do kraju włoskich mistrzów sztuki rękodzielniczej, którzy nauczali trudnej sztuki koronarstwa i haftu. Niestety w XVII wieku nastąpił upadek tradycyjnego koronkarstwa ręcznego, na rzecz manufaktur. Jedna z nich istniała w Horodnicy koło Grodna. W XIX wieku, znów zaczęto doceniać sztukę rękodzielniczą. Narodziły się wtedy bardzo cenne ludowe wzory. Wybitnymi twórcami takich koronek byli między innymi Mieczysław Szopiński, Karol Kłosowski i Stanisław Witkiewicz.

(Fashion Museum Province of Antwerp, www.momu.be/http://commons....)

Najbardziej znane dziś rodzaje koronek to szydełkowa, igłowa i klockowa. Natomist za jedną z najbardziej luksusowych na świecie koronek, uważa się tę z Alençon w Dolnej Normandii. Jest to koronka wykonywana tradycyjną techniką igłową. Mówi się, że to koronka królowych i królowa wśród koronek. Koronka z Alençon, znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Sztuka koronkarstwa we francuskim mieście, rozwinęła się za czasów Ludwika XIV. Ta technika wymaga wielkiej precyzji i cierpliwości. Jej tworzenie składa się z dziesięciu etapów! Materiał powstały w Alençon jest delikatny, kobiecy i bardzo efektowny. Wygląda jak mgiełka pokryta romantycznymi wzorami.

Dzisiaj koronka uchodzi za klasykę. Tworzy się z niej już nie tylko ozdoby, ale też całe stroje, często suknie. Ta najwyższej jakości, tworzona ręcznie jest bardzo wartościowym i drogim materiałem.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/07/2014 Ola

Moda miejska, moda uliczna

2 komentarze, ostatni z 11/07/2014 od Ola
03/07/2014 AgnesO

Historia zabójczej szminki

9 komentarzy, ostatni z 04/07/2014 od tysia
19/05/2014 AgnesO

Minimalizm w modzie

1 komentarz z 30/06/2014 od Ola
29/06/2014 AgnesO

Czy blogerki modowe kreują trendy?

5 komentarzy, ostatni z 30/06/2014 od Ola
09/06/2014 AgnesO

Fenomen Vogue'a

2 komentarze, ostatni z 09/06/2014 od Ola