W szafie
2 osoby
Moderatorzy:
    AgnesO Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

09/04/14 od AgnesO

Historia kapelusza

Nakrycie głowy, oprócz ochrony przed słońcem, miało od zawsze pełnić jedną funkcję - ozdabiać. Sposób noszenia i formy kapeluszy zmieniały się pod wpływem różnych czynników, jednak zawsze pozostały ozdobą.

(jinterwas/https://www.flickr.com/photos/jinterwas/5370004647)

Nakrycia głowy służyły już w starożytności ludom mieszkającym na Wschodzie oraz Grekom i Rzymianom. Przybierały one różne formy. Inne nakrycia nosili władcy, inne zwykli ludzie. Kapelusz był swoistym symbolem - statusu społecznego, przekonań, a także znakiem czasów i zmieniającej się tradycji i mody.

(Bendis Painter/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Hermes_warrior_Louvre_G515.jpg)

O tym, jak często nakrycia głowy zmieniały się pod wpływem danej sytuacji lub jakichś konkretnych wydarzeń, często mało modowych, świadczyć może kilka faktów. Za czasów panowania Ludwika XIV niezwykle popularne było noszenie ciężkich peruk, dlatego mężczyźni rzadziej nosili kapelusze na głowach, a częściej pod pachą. Na salony weszły płaskie kapelusze, które łatwo było trzymać. Z kolei podczas powstania styczniowego, mężczyźni zamienili swoje cylindry, na proste czapki. Miało to świadczyć o ich demokratycznych poglądach.

(Birgit Brånvall/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mode._Hattar._Modeplansch_fr%C3%A5n_1911_-_Nordiska_Museet_-_NMA.0033994.jpg)

XIX wiek to już coraz większe i bardziej przyozdobione kapelusze. Często nakrycia z wielkim rondem ozdabiano piórami i lisimi ogonami. Jak łatwo się domyślić, nie były one w ogóle praktyczne. Kres niewygodnych nakryć głowy nadszedł po I wojnie światowej. Było to związane z silną emancypacją kobiet. Łączyło się to także z rewolucją w modzie. Do wyzwolenia kobiet ze sztywnych gorsetów, a także ogromnych i niewygodnych kapeluszy, przyczyniła się oczywiście Coco Chanel. Zaprojektowała ona mały kapelusz z niewielkim rondem, lekko opuszczonym do dołu. Szybko stał się on kobiecym symbolem lat 20. i damską odpowiedzią na męski cylinder.

(Marion Golsteijn/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coco_Chanel_tentoonstelling.JPG?uselang=fr)

Późniejsze lata to eleganckie, niewielkie nakrycia głowy - toczki oraz tak zwane kapelusze pillbox, w których często pokazywała się Jackie Kennedy.

Jedną z czołowych marek światowych produkujących kapelusze, jest polska firma Polkap ze Skoczowa, działająca od 1924 roku. Kapelusze wykonane przez Polkap przechodzą wszystkie procesy powstawania - od znalezienia surowca, po zdobienie. Jest to jedna z sześciu takich fabryk na świecie.

(Juilletg/http://en.wikipedia.org/wiki/File:RoyalEnclosure2009.jpg)

Dzisiejsze nakrycia głowy to połączenie najróżniejszych fasonów, wzorów i materiałów. Kapelusze do dzisiaj są znakiem rozpoznawczym angielskiej arystokracji. Royal Ascot to jedna z największych imprez towarzyskich w Wielkiej Brytanii. Niektórzy wyczekują tego dnia tylko po to, aby napawać się widokiem zniewalających nakryć głowy. ;)

Ostatnio komentowane na stronie:
07/07/2014 Ola

Moda miejska, moda uliczna

2 komentarze, ostatni z 11/07/2014 od Ola
03/07/2014 AgnesO

Historia zabójczej szminki

9 komentarzy, ostatni z 04/07/2014 od tysia
19/05/2014 AgnesO

Minimalizm w modzie

1 komentarz z 30/06/2014 od Ola
29/06/2014 AgnesO

Czy blogerki modowe kreują trendy?

5 komentarzy, ostatni z 30/06/2014 od Ola
09/06/2014 AgnesO

Fenomen Vogue'a

2 komentarze, ostatni z 09/06/2014 od Ola