W szafie
2 osoby
Moderatorzy:
    AgnesO Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

09/06/14 od AgnesO

Fenomen Vogue'a

Moda to w dużej mierze magazyny. To one kreują trendy, wyłapują najnowsze stylizacje i pokazują najświeższe nowinki ze świata mody i kultury. Do tak kultowych modowych magazynów zaliczany jest oczywiście Vogue. Niektórzy spierają się, która modowa gazeta jest bardziej wpływowa i chyba największe boje toczy od lat właśnie Vogue i Harper's Bazaar. Oba magazyny to genialne fotografie, największe top modelki, ale też mnóstwo tekstu z modowej, ale i kulturalnej dziedziny. Skupmy się dziś na fenomenie jakim jest Vogue.

Wiemy, że magazyn Vogue powstał później niż Harper's Bazaar bo w 1892 roku, natomiast Harper's to rok 1867. Początkowo Vogue ukazywał się co tydzień, tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Założycielem był niejaki Arthur Turnure, a nazwa wzięła się od francuskiego vogue - stylowy.

(Vogue magazine cover, May 1917/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Vogue,_portada_de_mayo_de_1917.jpg)

W 1905 roku, Vogue'a przejęło nowojorskie wydawnictwo Condé Nast, wtedy też Vogue zaczął pojawiać się co dwa tygodnie. Natomiast pięć lat później podjęto decyzję o stworzeniu europejskiej edycji magazynu. Edycja brytyjska wypłynęla na rynek w 1916 roku, a cztery lata później pojawiła się hiszpańska, włoska i francuska. Premiera europejskiego Vogue'a była ogromnym sukcesem, sprzedaż drastycznie wzrosła i nie zmieniło się to nawet podczas Wielkiego Kryzysu i w czasie II wojny światowej. Wręcz przeciwnie - sprzedaż wciąż rosła, a Vogue zyskał światową reputację.

Pod koniec lat 30-tych rysunkowe okładki, zresztą bardzo piękne, zaczęły ustępować miejsca fotografiom. Natomiast prawdziwy przełom, magazyn przeżył w latach 60-tych, kiedy redaktor naczelną była ekscentryczna Diana Vreeland. Za jej pośrednictwem, Vogue zaczął nabierać nowego charakteru. Charakteru, który zmienił się wraz z nadejściem rewolucji. Pojawiło się dużo nowych artykułów o współczesnej modzie, także młodzieżowej, a nawet artykuły dotyczące rewolucji seksualnej i kulturalnej. Vreeland zapraszała do współpracy znane ówcześnie osobistości, które były na czasie, między innymi Andy'ego Warhola, Twiggy czy Veruschkę.

Vogue stał się miesięcznikiem za sprawą nowej redaktor naczelnej - Grace Mirabelli. Był to okres lat 70-tych i wtedy to magazyn przeszedł kolejną przemianę. Nowa redaktor naczelna dążyła do stworzenia magazynu ekskluzywnego, skierowanego do kobiet, marzących o luksusowym życiu, oczywiście niedostępnym dla wielu.

(Karin Bar/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Anna_Wintour.jpg)

Od końca lat 80-tych do dziś, naczelną amerykańskiego Vogue'a jest Anna Wintour. Na pewno każdy kojarzy tę postać z charakterystyczną fryzurą na boba, prostą grzywką i wielkimi ciemnymi okularami na nosie.

(Style.com/http://en.wikipedia.org/wiki/File:November_1988_Vogue_cover.jpg)

Vogue z Anną Wintour na czele, to nowoczesny magazyn pełny najnowszych trendów i ciekawostek, gromadzący najlepsze kolekcje w jednym miejscu oraz specjalistyczne artykuły o modzie. Jednocześnie aktualna redaktor naczelna dba o to, aby czasopismo skierowane było do szerokiej publiczności, a nie tylko tej wybranej. Właśnie na tym polega dzisiejszy sukces Vogue'a. Mamy w nim niekiedy modowe dzieła sztuki i haute couture, ale też bardziej przystępne propozycje i inspiracje dla każdego. Ponadto piękne zdjęcia wybitnych fotografów, które dla mnie są głównym powodem kupowania Vogue'a, gdziekolwiek na świecie jestem.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/07/2014 Ola

Moda miejska, moda uliczna

2 komentarze, ostatni z 11/07/2014 od Ola
03/07/2014 AgnesO

Historia zabójczej szminki

9 komentarzy, ostatni z 04/07/2014 od tysia
19/05/2014 AgnesO

Minimalizm w modzie

1 komentarz z 30/06/2014 od Ola
29/06/2014 AgnesO

Czy blogerki modowe kreują trendy?

5 komentarzy, ostatni z 30/06/2014 od Ola
09/06/2014 AgnesO

Fenomen Vogue'a

2 komentarze, ostatni z 09/06/2014 od Ola