W kuchni z pomysłem
7 osób
Moderatorzy:
    Agata ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

04/12/13 od martachowaniec
W temacie: Sezon na owoce

Żurawina

Czyli żurawie jagody

Odkryli ją europejscy osadnicy w 1620 roku, kiedy przybyli do wybrzeży Ameryki Połnocnej. Kiedy kwiat żurawiny porusza się na wietrze, przypomina dziób i głowę żurawia. Stąd nazwa – „crane berry” znaczy „żurawie jagody” z czasem połączone w „cranberry”.


Nie wyobrażam sobie kanapki z serem pleśniowym bez konfitury z żurawiny. Świetnie też pasuje do polędwicy z indyka oraz wszelkiego rodzaju pieczonej dziczyzny.


Konfitura z żurawiny – instrukcja


Warto mieć w zanadrzu własną konfiturę z żurawiny. Jej wykonanie jest całkiem proste. Wystarczy 1 kg żurawiny i 80 lub 50 dag cukru, w zależności jak bardzo słodkie konfitury lubimy. Owoce zasypujemy cukrem, czekamy aż puszczą sok, mieszamy, garnek stawiamy na ogniu i czekamy aż cukier się rozpuści. Następnie należy trzymać go na ogniu 40 minut, co jakiś czas mieszając. Gorącą konfiturę przełożyć do słoików, które wcześniej należy umyć i przelać wrzącą wodą lub wygotować w zmywarce. Słoiki z konfiturą należy odwrócić do góry dnem i pozostawić do ostygnięcia.


Opcjonalnie do konfitury w trakcie gotowania warto dodać na przykład jedną łyżeczkę cynamonu. Dla urozmaicenia można wymieszać żurawiny z  obranym i startym jabłkiem i połową soku z cytryny.


Jeśli chcemy nadać naszej konfiturze świątecznego aromatu, dodajmy do niej na przykład 2 łyżki miodu, 6 goździków oraz sok i skórkę z pomarańczy. Konfitura z żurawiny z takimi dodatkami na pewno będzie świetnie komponować się z pieczonym mięsem, bo przecież niekoniecznie musimy podawać ją do chleba.


Nalewka żurawinowa


Na długie zimowe wieczory, niekoniecznie już świąteczne, przyda nam się nalewka żurawinowa. 

50 dag owoców żurawiny
2 szklanki spirytusu
1 szklanka wódki
2 szklanki cukru
Umyte i osuszone owoce żurawiny wsypujemy do worka i trzymamy w zamrażarniku około 2 godzin. W ten sposób pozbywamy się z owoców smaku goryczki. Po wyjęciu owoce zmiksować i zalać alkoholem, wymieszać z cukrem i odstawić na dobę w temperaturze pokojowej. Po czym usunąć pozostałe owoce. Płyn przefiltrować. Rozlać do butelek. Odstawić na 2 miesiące.
Jesli przygotujemy ją dziś, na początku lutego już możemy ją pić.


Dla ładnych zębów


Skład chemiczny żurawiny nie został jeszcze do końca zbadany, ale warto ją jeść, żeby mieć np. ładne zęby. Te czerwone owoce bowiem zapobiegają bowiem próchnicy i chorobom dziąseł. Zapobiegają też chorobom nowotworowym i przeciwdziała zawałom.


Gdzie kupić?


W tej chwili można kupić żurawinę od 16 zł do 21 zł. W mieszkaniu wytrzyma do miesiąca ale przed włożeniem do pojemnika trzeba dokładnie obejrzeć owoce, które kupiliśmy, bo jeśli nawet pojedyńcze będą miękkie, uszkodzone albo lekko zapleśniałe, wtedy po niedługim czasie wszystkie trzeba będzie wyrzucić.

Tagi: kuchnia
Ostatnio komentowane na stronie:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
04/07/2014 ruda

Sezon na porzeczkę

7 komentarzy, ostatni z 16/07/2015 od pinot