W kuchni z pomysłem
7 osób
Moderatorzy:
    Agata ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

W temacie: Sezon na warzywa

Topinambur zamiast ziemniaka

Jedz jesienią. Ma orzechowy smak.

Nazwa tego warzywa brzmi egzotycznie. Pochodzi od plemienia Indian Tupinamba. Inaczej zwany słonecznikiem bulwiastym. Można go jeść na surowo, dusić, gotować i piec. Nie obierać i dodać gałki muszkatołowej.

Topinambur spotkamy w najstarszej polskiej książce kucharskiej. Wróćmy zatem do korzeni i metaforycznie i praktycznie w kuchni.

Herbata z topinambura smakuje lepiej niż z plastrem cytryny. Można przygotować omlet z topinambrem i rozmrynem. Jest podobny do ziemniaka więc z powodzeniem wychodzą z niego frytki. Posiada nawet dwa razy więcej witaminy C i B1 niż to typowe polskie warzywo. Ba! Poleca się nawet podawać go do dań zamiast ziemniaka. Świetny jest do zup, chipsów i zapiekanek. Generalnie obróbka nie jest trudna, a każdej przygotowanej z niego potrawie nada lekko orzechowy smak.

Gdzie kupić?

W sklepie ekologicznym vegepack.pl pół kilo tego warzywa kosztuje 5 zł. Warto go jeść, ponieważ: "Można go stosować w celu poprawienia przemiany materii i utrzymania właściwej mikroflory jelit, w profilaktyce cukrzycy, nowotworów, chorób serca i naczyń oraz przy niewydolności nerek i arytmii serca. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy i pomaga w stanach przewlekłego zmęczenia. Bulwy topinambura są bogatym źródłem potasu, żelaza oraz tiaminy. Nie zawierają tłuszczu ani cholesterolu."

Poza tym:

Plantacja Topinamburu
Gogolinek k/Bydgoszczy

Przechowanie jest dość łatwe: w lodówce w pojemniku na warzywa lub w chłodnym i suchym miejscu.

Robert Trzópek szef kuchni restauracji Tamka 43 w Warszawie popularyzuje przepis na:

Topinambur ze skorzonerą i atramentem z sepii

Składniki: 400 g topinamburu, skorzonera, 200 ml mleka, atrament z sepii, masło, oliwa, bulion grzybowy.

Sposób przygotowania: Topinambur umyć, obrać i pokroić na kawałki o grubości pół centymetra.  Do garnka wlać 200 ml mleka, wrzucić topinambur i gotować aż zmięknie. Gotowy wywar zmiksować. Następnie obrać skorzonerę, gotować przez 2 minuty i schłodzoną podsmażyć na oliwie i maśle. Połączyć zmiksowany topinambur ze skorzonerą. Do atramentu z sepii dodać bulion grzybowy i zimne masło. Podawać jako sos.

Tagi: kuchnia
Ostatnio komentowane na stronie:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
04/07/2014 ruda

Sezon na porzeczkę

7 komentarzy, ostatni z 16/07/2015 od pinot