W kuchni z pomysłem
7 osób
Moderatorzy:
    Agata ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

19/02/14 od Agata
W temacie: Przekąski

Przekąski z ciasta francuskiego na szybko

Zawsze miałam problem, co jeść w pracy. Zabierać obiad, jeśli coś zostało, robić kanapki...? Aż przez przypadek odkryłam, że z gotowego ciasta francuskiego, prócz świetnych pasztecików z mięsem mielonym, można wyczarować w chwilę bardzo fajne przekąski. Na słodko i na słono.

Do środka można włożyć wszystko, co tylko lubimy. Byleby nie było za wilgotne, bo ciasto będzie wtedy mokre. Z drugiej strony, nadzienie nie może być zbyt suche, bo jedząc dużą porcję na przerwie obiadowej, możemy się zapchać. Jak szybko przygotować świetną przekąskę, która z powodzeniem nada się też na imprezę?

Gotowe ciasto francuskie (najczęściej używam tego biedronkowego, z testowanych przeze mnie jest najlepsze) wyciągamy z lodówki tuż przed przyrządzaniem, inaczej będzie się lepić do palców i rozwalać w czasie krojenia. Robimy nożem długie nacięcia z obu stron.

Tyle miejsca powinno zostać na farsz, ewentualnie z 2 centymetry więcej też będzie ok Tyle miejsca powinno zostać na farsz, ewentualnie z 2 centymetry więcej też będzie ok (A.Kozłowska)

Czas na farsz. Jeżeli na słodko, polecam lekko podsmażyć na maśle jabłka (dwa wystarczą na jedną porcję ciasta) z dodatkiem cynamonu. Nadadzą się każde owoce, tych miękkich nawet nie podsmażam, tylko kroję na kawałki i nakładam prosto na ciasto. Dobrze jest lekko posmarować wcześniej ciasto pasującym dżemem. Świetnie komponują się np. powidła śliwkowe i świeże pomarańcze. Jeżeli na słono, jest cała masa dodatków. Ważne, żeby pojawiło się jakieś warzywo, by farsz nie był zbyt suchy – sprawdzają się pomidory (ale najwyżej pół, bo będzie zbyt wilgotno), świetne są oliwki. W najprostszej postaci kroję w kostkę żółty ser, trochę wędliny, małą cebulę, ząbek czosnku, pół pomidora i trochę oliwek, czasami surową pieczarkę i ździebko lazura. Dodaję przyprawy (najczęściej ostre, fajnie komponują się z łagodnym ciastem) i białko z jajka.

Niecała miseczka farszu to ilość idealna Niecała miseczka farszu to ilość idealna (A.Kozłowska)

Gotowy farsz nakładamy na ciasto (gorący trzeba wcześniej ostudzić), nie powinno być go zbyt dużo, bo paski podczas pieczenia się rozjadą i farsz bezwstydnie wyskoczy na wierzch. Dlatego paski z ciasta powinny go szczelnie zakryć z obu stron. Powstaje całkiem fajny wzorek. Wierch smarujemy żółtkiem, doda koloru i będzie fajnie smakował, zarówno w wersji na słodko, jak i na słono.

W przypływach lenistwa składam paski ze sobą zwyczajnie, na prosto, chociaż te na zdjęciu prezentują się ładniej W przypływach lenistwa składam paski ze sobą zwyczajnie, na prosto, chociaż te na zdjęciu prezentują się ładniej (A. Kozłowska)

(A.Kozłowska)

I to właściwie tyle, teraz już tylko pieczenie. 20 minut w nagrzanym do 180-200 stopni piekarniku (góra-dół). Ciasta francuskie zawijane są w papier, który świetnie nadaje się do pieczenia, więc nie musimy wyciągać nic dodatkowego. Po 20 minutach sprawdzamy, ciasto nie może być przypalone, a zrumienione i wyrośnięte.

Gotowe, niepokrojone ciacho odpoczywa w piekarniku Gotowe, niepokrojone ciacho odpoczywa w piekarniku (A. Kozłowska)

Podanie dowolne – dla większej liczby osób kroimy na mniejsze porcje, do pracy biorę na pół i pochłaniam jak przerośniętą kanapkę. Owocowe są pyszne na ciepło, warzywno-mięsne wolę na zimno. Kiedyś sądziłam, że takie coś musi długo powstawać. A tu proszę, chwila i wyczarujemy bardzo fajną przegryzkę. 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
04/07/2014 ruda

Sezon na porzeczkę

7 komentarzy, ostatni z 16/07/2015 od pinot