W kuchni z pomysłem
7 osób
Moderatorzy:
    Agata ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

13/12/13 od martachowaniec
W temacie: Sezon na warzywa

Por

Podobno w starożytnym Rzymie porem zajadał się sam Neron, twierdząc, że dzięki niemu ma mocny głos. W tej chwili warzywo to jest symbolem narodowym Walii, ale świetnie sprawdza się też w Polsce, zwłaszcza późną jesienią i zimą. Choć znane jest u nas od średniowiecza, traktujemy je trochę jeszcze po macoszemu.

Odmian pora jest ponad 11. Zwykle smak ma piekący. Zbiór odmian wczesnych rozpoczyna się pod koniec września. Odmiany średniowczesne i późne zbierane są w zimie i na wiosnę przyszłego roku. Jest więc idealnym, świeżym warzywem jesienno-zimowym.

Z prawdziwego pora najbardziej popularna jest zupa krem:

2 pory
2 ziemniaki
2 ząbki czosnku
10 dag płatków migdałowych
2 szklanki wywaru z warzyw
1 łyżka oleju lub masła
pieprz
sól
gałka muszkatołowa


Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Z porów pozbyć się liści, białą część pokroić w plasterki, wsypac na rozgrzany tłuszcz, dodać obrany i przecisnięty przez praskę czosnek oraz ziemniaki. Podsmażyć. Wlać gorący bulion. Przyprawić. Gotować 20 minut. Zmiksować. Podawać z uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi.


Inne plusy poza smakiem

Por jest spokrewniony z czosnkiem, a właściwości podobne ma do cebuli. Bardzo dobrze wpływa na układ oddechowy. Przyspiesza krążenie krwi. Zalecany jest szczególnie, kiedy jesteśmy przeziębieni, a także kiedy walczymy z wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Poprawia apetyt. Działa bakteriobójczo. Ułatwia wydalanie moczu. Wspomaga pracę nerek. Wspiera leczenie reumatyzmu. Zwiążki siarki, które zawiera, działają bakteriobójczo. Jest lekkostrawny i niskokaloryczny. Jeśli jednak mamy problem z żołądkiem, nie należy jeść tego warzywa. Może powodować wzdęcia.


Gdzie kupić

Najpierw – jak wybrać? Dolna część pora nie powinna mieć zgrubień. Liście powinny być twarde, zielone, bez żadnych żółtych czy czarnych plam. Jednak nie jest określone to, czy kolor zielony powinien być jasny, ciemny, oliwkowy, itp. jego natężenie jest uzależnione od odmiany warzywa. Jesli po przeniesieniu tych warzyw do domu, zobaczymy, że liście szybko więdną, to znaczy, że zostało wyhodowane z dużą ilością azotanów i że niekoniecznie powinniśmy ze względów zdrowotnych je spożywać. Świeży por może być przechowywany w lodówce nawet do 5 dni.

Tagi: kuchnia
Ostatnio komentowane na stronie:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
04/07/2014 ruda

Sezon na porzeczkę

7 komentarzy, ostatni z 16/07/2015 od pinot