W kuchni z pomysłem
7 osób
Moderatorzy:
    Agata ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

09/07/14 od ruda
W temacie: Sezon na owoce

Morwa

Morwa nie jest w Polsce zbyt popularną rośliną, a szkoda, ponieważ nie tylko ma wyśmienite walory smakowe, lecz również ma duże właściwości zdrowotne.

Drzewa morwy najczęściej jednak spotkamy w Chinach, gdzie uprawiana jest m.in. jako pożywienie dla gąsienicy jedwabnika morwowego, który produkuje nici cennego jedwabiu. Ale Chińczycy dość szybko odkryli, że morwa ma wiele właściwości leczniczych i można ją spokojnie stosować u ludzi. Okazało się, że praktycznie każdą część morwy od liści po owoce można wykorzystać. Napar z liści ma właściwości przeciwgorączkowe, dojrzałe owoce mogą pomagać przy nieżycie żołądka, natomiast niedojrzałe owoce hamują biegunkę.

Obecnie wiemy również, że owoce morwy posiadają spore właściwości antyoksydacyjne, czyli mogą chronić nas przed nowotworami a także usuwają z organizmu wolne rodniki, które odpowiadają za proces starzenia się. Morwa to również cenne źródło błonnika, stąd zalecana jest osobom, które się odchudzają. Warto też dodać, że reguluje poziom cukru w organizmie, stąd powinna znaleźć się w diecie osób cierpiących na cukrzycę. Jeśli chodzi o liście tej rośliny, to okazuje się, że zawierają witaminy z grupy B (B1, B2, B6), a także witaminę PP, która m.in. usprawnia pracę mózgu.

Morwę możemy zatem konsumować pod postacią owoców, na surowo, w dżemach lub sokach, nalewkach i winach. Możemy również przygotowywać napary z liści tej rośliny, które wesprą nas w trakcie przeziębień. Warto zatem w przydomowym ogrodzie zasadzić morwę, by móc korzystać z jej prozdrowotnych właściwości.

Dojrzałe owoce morwy czarnej Dojrzałe owoce morwy czarnej (ruda)

Morwa posiada opadające, długie gałęzie Morwa posiada opadające, długie gałęzie (ruda)

Ostatnio komentowane na stronie:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
04/07/2014 ruda

Sezon na porzeczkę

7 komentarzy, ostatni z 16/07/2015 od pinot