W kuchni z pomysłem
7 osób
Moderatorzy:
    Agata ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

24/08/14 od Agata

Jak przygotować raki

Przepis od rybaków

W latach 70. i 80. raki, według relacji moich rodziców, były bardzo popularne. Być może wynikało to z czystości naszej wody w tamtych czasach, a może więcej raków sprowadzano z bratnich republik w basenie Morza Czarnego.

Raki czekające w wodzie Raki czekające w wodzie (Mateusz J.)

Gdzie i za ile kupować raki?

Teraz raki są drogie, dużo droższe niż powinny być. Ale takie są prawa rynku. Niemniej są miejsca na świecie, np. Armenia, gdzie raki są dla nas bajecznie tanie. Ceny na bazarach plasują się pomiędzy 8 a 12zł/kg, od rybaków kupimy je dosłownie za grosze.

Raki świeżo po połowie, jeszcze mają nadzieję na ucieczkę Raki świeżo po połowie, jeszcze mają nadzieję na ucieczkę (Mateusz J.)

Jakie raki kupować?

Świeże raki pływają zwykle w dużych akwariach lub zbiornikach – jak polskie karpie w okresie przedwigilijnym. Podstawą zachowania świeżości jest doprowadzenie tlenu do wody, potrzebna jest więc jakaś pompa, co poznamy po obecności bąbelków. Raki przetrzymywane w dobrych warunkach są ruchliwsze, machają odwłokami i łapią szczypcami. Zmęczone życiem raki będą nieruchome, a ich szczypce będą słabe. Jednak to nie wszystko. Pancerz musi być twardy. Jeżeli jesteśmy w stanie wgnieść pancerz żywego raka, coś jest z nim nie tak. Raki są w stanie wytrzymać bez wody kilka godzin, jednak musimy unikać pozostawiania ich w wysokich temperaturach i na słońcu.

Wywar gotowy na przyjęcie raków Wywar gotowy na przyjęcie raków (Agata J.)

Jak gotować

Tu muszę ostrzec, że sposób jest drastyczny, więc osoby wrażliwe i wegetarianie powinni wyłączyć tę stronę jak najszybciej. W dużym garnku – dostosowanym do liczby zakupionych raków – gotujemy wrzątek. Dodajemy sól, pieprz, liść laurowy i świeży koperek, który nadaje świeżości. Osobiście uważam, że raki powinny być bardzo słone. Do wrzącej wody wrzucamy żywe raki. W takiej temperaturze białko ścina się momentalnie, ciche piski i skrzypienie słychać przez kilka-kilkanaście sekund. Następnie raki z koloru zielonego – osobniki męskie – i niebieskiego – żeńskie – zmieniają się na czerwone (w ten sposób wprowadzając „w życie” ideę równouprawnienia). 20 minut gotowania wystarczy. W zależności od czasu, możemy zostawić wszystko na kilka godzin, wówczas raki nasiąkną przyprawami. Potem wystarczy podgrzać i zajadać.

Początkowa faza gotowania raków, część jeszcze zielona i niebieska Początkowa faza gotowania raków, część jeszcze zielona i niebieska (Agata J.)

  Teraz wystarczy gotować raki 20 minut aż przejdą przyprawami Teraz wystarczy gotować raki 20 minut aż przejdą przyprawami (Agata J.)

Jak jeść?

Od korpusu (nazwijmy go klatką piersiową) odrywamy odwłok. Ściągamy z niego pancerz, odrywamy nóżki. Pozostaje jeszcze jelito (cienka, ciemna nitka), ukryte pod górną warstwą mięsa. Pyszne mięso i sok znajdziemy jeszcze w szczypcach. Odrywamy je od przednich nóżek, ściskamy mocno i ssamy. Całość świetnie smakuje z piwem.

Smacznego! Smacznego! (Agata J.)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
04/07/2014 ruda

Sezon na porzeczkę

7 komentarzy, ostatni z 16/07/2015 od pinot