W kuchni z pomysłem
7 osób
Moderatorzy:
    Agata ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

10/12/13 od martachowaniec
W temacie: Sezon na owoce

Dzika róża

W Wielkiej Brytanii mówią na nią dog-rose, bo była kiedyś powszechnym lekiem na wściekliznę. Latem zbieramy płatki róży, a jesieną jej owoce. Dzika róża jest unikatem i rarytasem. I z tych dwóch powodów warto się nią zająć.

Dzika różna nazywana jest skarbnicą natury dla zdrowia. Wzmacnia serce i odporność organizmu. Łagodzi bóle stawów. Ze względu na dużą zawartość witaminy C jest wskazana przy przeziębieniach.

Jest bardzo popularnym naturalnym kosmetykiem albo dodatkiem do kosmetyków. Owoce dzikiej róży zawierają mnóstwo kwasów owocowych, które mają rewelacyjny wpływ na zachowywanie młodego wyglądu skóry. Pomagają pozbyć się przebarwień skóry i przeciwdziałają powstawianiu pajączków.


Konfitura z dzikiej róży


Najczęściej jemy ją w postaci konfitury. Jeśli pójdziemy do przeciętnego sklepu czy supermarketu, okaże się, że nie za często można spotkać się z konfiturą z dzikiej róży na półkach sklepowych. Jeśli już jest to okazuje się, że jej cena w porównaniu do innych konfitur jest wyższa.

Najlepiej przygotować ją samemu. Żeby przygotować konfiturę z dzikiej róży, trzeba być cierpliwym i mieć sporo czasu w zanadrzu. Poza tym trzeba umieć oczyszczać owoce w rekawiczkach, bez nich przez tydzień nasze palce będą miały kolor pomarańczowy. 
Potrzebne jest 1 kg owoców dzikiej róży, 80 dag cukru. Owoce dzikej róży trzeba przeciąć wzdłuż, usunąć  znich środek, oraz odciąć małe ogonki; umyć i wypłukać. Po czym wymieszać z cukrem. Zalać 1 szklanką wody i gotować aż woda odparuje. Ostudzić, przetrzeć przez sito, zagotować, rozlać do wyparzonych słoików, pasteryzować.


Nalewka z dzikiej róży

Czasu i cierpliwości trzeba też, by przygotować nalewkę z dzikiej róży, ale efekt jest wyśmienity.


1 kg owoców z dzikiej róży
3 szklanki wódki
50 dag cukru
Przygotowanie owoców wygląda dokładnie tak samo jak do konfitury. Po czym trzeba je wymieszać z cukrem i wsypać do słoja na 2 tygodnie. Po czym wlać alkohol i zamknąć szczelnie. Odstawić na 2 tygodnie, co jakiś czas potrząsać. Po tym czasie przefiltorwać nalewkę przez gazę do słoików. Zamknąć szczelnie i odstawić na miesiąc.


Gdzie kupić

1 kg kosztuje 12 zł. Nie jest jednak tak, że w każdym miejsc jak sklep, supermarket czy targ można ją kupić. Świeża niestety rzadko się zdarza. Trzeba szukać w sklepach internetowych lub wyszukiwarkach, by znaleźć bezpośrednią osobę, u której można ją kupić. Ważne jest, by była zebrana przed pierwszymi przymrozkami. Jeśli mieszkamy na wsi, albo mamy działkę za miastem, lub wybieramy się do lasu, można jej nazbierać samemu. W mieszkaniu nie pakujmy jej do jednego worka, bo w ten sposób owoce zmiękną i nie będą nadawać się do użycia. Najlepiej od razu coś z niej przygotować albo zamrozić w zamrażarniku.

Ostatnio komentowane na stronie:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
04/07/2014 ruda

Sezon na porzeczkę

7 komentarzy, ostatni z 16/07/2015 od pinot