W kuchni z pomysłem
7 osób
Moderatorzy:
    Agata ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

07/07/14 od ruda
W temacie: Sezon na owoce

Czarny bez

Czarny bez to obecnie wyjątkowo niedoceniana roślina, która od wieków wykorzystywana była w medycynie ludowej. Krzaki czarnego bzu możemy spotkać dość często, jednak zazwyczaj nie przywiązujemy do niego zbyt wielkiej wagi, a szkoda, gdyż posiada duże właściwości lecznicze.

Zacznijmy jednak od złej informacji - owoców oraz kwiatów czarnego bzu nie można spożywać na surowo. Dlaczego? Ponieważ posiadają toksyczną substancję - sambunigrynę, która może powodować dość duże zatrucie. Natomiast po przetworzeniu, jakim może być suszenie lub gotowanie, sambunigryna ulega rozkładowi i przestaje być dla naszego organizmu niekorzystna.

Najczęściej wykorzystuje się kwiaty oraz owoce czarnego bzu. Kwiaty najlepiej zbierać w maju lub czerwcu (nie wolno ich suszyć na słońcu), natomiast owoce w sierpniu lub wrześniu (gdy wszystkie owoce są w pełni dojrzałe). Czarny bez zawiera sole mineralne, flawonoidy, sterole, garbniki. Posiada dużą zawartość witaminy C.

Czarny bez może być wykorzystywany do środek przeciwgorączkowy oraz napotny. Oprócz tego napary z tej rośliny działają moczopędnie. Przypisuje się jej również właściwości przeciwbólowe i dezynfekcyjne. Generalnie czarny bez możemy znaleźć w preparatach zielarskich służących do leczenia zapalenia gardła, kaszlu czy ogólnego przeziębienia. W domowych warunkach możemy bez problemu przygotować sok lub napar z owoców czarnego bzu, które idealnie sprawdzą się w trakcie przeziębień.

(cobaltfish, CC BY-SA 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

 
Ostatnio komentowane na stronie:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
04/07/2014 ruda

Sezon na porzeczkę

7 komentarzy, ostatni z 16/07/2015 od pinot