Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

18/06/14 od AgnesO
W temacie: LATO

Noc Kupały

O tym święcie chyba najwięcej słyszałam od znajomej pochodzącej z okolic Poznania. Zawsze wspominała Noc Kupały jako świetną imprezę. Sama w Święcie Kupały nigdy nie uczestniczyłam. Może nie było ono tak popularne w moim rodzinnym mieście w Podlaskiem? Właściwie pierwszy raz spotkałam się z nim w Warszawie, z tym, że pod bardziej potoczną nazwą Wianki.

(Zofia Stryjeńska/ http://commons.wikimedia.or...)

Święto Kupały przypada na noc przesilenia letniego, czyli najczęściej z 21 na 22 czerwca. Jest to słowiańska odmiana szwedzkiego Midsommar. Słowo kupała pochodzi z rodziny języków indoeuropejskich i słowa kump, które oznacza gromadę, zbiorowość. Historia nazewnictwa święta Nocą Kupały jest dość skomplikowana. Kościół chrześcijański chciał wykorzenić pogański zwyczaj, jednak było to zbyt trudne dlatego zdecydował się na połączenie tradycji pogańskiej z chrześcijańską. Na patrona święta zaproponował Jana Chrzciciela, którego zaczęto nazywać Kupałą, z racji specyfiki obrzędów chrztów, których udzielał. Chodziło o rytualną kąpiel. Inne popularne nazwy na to święto, to Noc Świętojańska czy Sobótki.

Mówi się też, że Kupała był słowiańskim bogiem, patronem miłości i płodności. To pewnie dlatego święto to jest porównywane z Walentynkami. Noc Kupały jest wciąż bardzo popularna, a dawne obrzędy przetrwały w niektórych częściach Polski, do dziś.

Wianki w Krakowie Wianki w Krakowie (Piotr Drabik/ https://www.flickr.com/phot...)

Jednym z najpopularniejszych jest właśnie puszczanie wianków. Niegdyś wyglądało to tak, że dziewczęta puszczały na rzece własnoręcznie plecione wianki z umieszczoną w środku świecą. Jeśli wianek danej dziewczyny został wylowiony przez kawalera, zwiastowało to szybkie wyjście za mąż. Jeśli wianek popłynął dalej - dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nie prędko. Natomiast utonięcie wianka symbolizowało staropanieństwo. Dziś wciąż puszcza się wianki, ale raczej robią to wszyscy, nie tylko kobiety i bez wróżb. Ten zwyczaj chyba podoba mi się najbardziej.

(Trzypiece/ http://pl.wikipedia.org/wik...)

(Bolando/ http://pl.wikipedia.org/wik...)

Noc Kupały powiązana jest też z ogniem, który ma być symbolem oczyszczenia i chronić przed chorobami. Dlatego też rozpala się ogniska, wokół których kiedyś śpiewano i tańczono. Niegdyś ogniska rozpalano także podczas szwedzkiego Midsommar, ale szybko zorientowano się, że nie ma to sensu podczas białej nocy. Z ogniem pradwopobodnie związany jest zwyczaj, który na bardzo szeroką skalę obchodzi się w Poznaniu. Chodzi o puszczanie lampionów. Mimo, że zwyczaj jest piękny i puszczane w niebo setki lampionów wyglądają bajecznie, to nie jest on zbyt bezpieczny.

Jakie jeszcze zwyczaje związane ze Świętem Kupały znacie?

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot