Strefa kreatywna
2 osoby
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

14/02/14 od AgnesO
W temacie: Ludzie

Czeska secesja: Alfons Mucha

Kiedy słyszę słowo secesja, od razu przychodzi na myśl nie kto inny jak Alfons Mucha. Zresztą pewnie nie jestem jedyną osobą, której od razu tak właśnie kojarzy się ten nurt w sztuce. Potem kobiety, kwieciste ornamenty, okładkowe grafiki i obrazy.

Alfons Mucha to jeden z czołowych przedstawicieli secesji oraz fin de siècle'u, czyli sztuki końca wieku, odnoszącej się do mody i kabaretu. Urodził się w 1860 roku w czeskich Iwanczycach. W wieku około 20 lat, wyjechał do Wiednia, gdzie pracował przy tworzeniu dekoracji teatralnych w prestiżowej pracowni Burghardt-Kautsky-Brioschi. Uczył się na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, żeby ostatecznie wyjechać do Paryża i studiować na Akademii Julien. Zamieszkał w Paryżu na dłużej, gdzie dzielił przez jakiś czas pracownię z Gauguinem. W tym okresie, jego wizja własnej sztuki zaczęła coraz bardziej dojrzewać. W wieku 35 lat, zyskał sławę za sprawą plakatu teatralnego sztuki Victoriena Sardou - Gismonda. Od tamtej pory, Mucha zaczął tworzyć plakaty, grafiki i ilustracje na zamówienie. Są to jego najbardziej znane prace, które zdobyły rozgłos nie tylko w Europie, ale i w Ameryce. 

F. Champenois Imprimeur-Editeur F. Champenois Imprimeur-Editeur (Alfons Mucha/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alfons_Mucha_-_F._Champenois_Imprimeur-%C3%89diteur.jpg)

Artysta znany jest także ze swych inspiracji tematami narodowymi. W 1910 roku, stworzył cykl prac pt. Epopeja słowiańska, prezentujący najważniejsze wydarzenia z historii Słowian. W tym celu podróżował do Polski, Rosji, Serbii, Bułgarii. W wyniku tych działań, powstało 20 wielkoformatowych płócien.

Alfons Mucha - Czechoslovakian poststamps Alfons Mucha - Czechoslovakian poststamps (Jarba/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alfons_Mucha_-_Czechoslovakian_poststamps.JPG)

Podczas pierwszej wojny światowej, zajmował się rzeźbą i tworzeniem biżuterii.

Jego prace, jak wcześniej wspomniałam, przedstawiały najczęściej kobiety z wyglądem charakterystycznym dla Belle Époque. Zmysłowe, z kwiatami we włosach i wokół siebie, wyglądały jak boginie. W takim właśnie stylu, tworzone były kalendarze, plakaty reklamowe, teatralne, znaczki pocztowe, grafiki kart dań i okładki magazynów. Artysta był też autorem niektórych elementów wystroju, między innymi w Miejskim Domu Reprezentacyjnym w Pradze oraz jednego z witraży w Katedrze św. Wita.

Monaco Monte Carlo, 1897 Monaco Monte Carlo, 1897 (Alfons Mucha)

Monaco Monte Carlo, 1897 Monaco Monte Carlo, 1897 (Alfons Mucha)

Ogromny zbiór prac Alfonsa Muchy, możemy obejrzeć w Pradze, w Pałacu Wystaw (Veletržní palác), w Muzeum Alfonsa Muchy przy ulicy Panská oraz na głównym rynku Starego Miasta w Pradze, razem z oddzielną wystawą prac Salvadora Dalego. Warto wybrać się do Pragi, choćby po to, żeby zobaczyć te imponujące arcydzieła. A gdy będziemy chcieli zabrać kawałek Alfonsa Muchy do domu, praskie sklepy jak na zawołanie zasypią nas ofertami gadżetów związanych z artystą - od czekolad, kartek i zapalniczek, po koszulki, kalendarze i czego tylko dusza zapragnie.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):