Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

25/02/14 od Atavus
W temacie: Historia miast

Siena

miasto wyścigów konnych

Chociaż Siena to małe miasto, zna je każdy Włoch, głównie dzięki słynnym Palio - wyścigom konnym. Sienę założył na stromym wzgórzu około 900 r. p.n.e. etruski lud Saina. Jednakże na przełomie V i IV w. p.n.e. miasto opustoszało, być może zniszczone przez rozprzestrzeniających się w tym czasie  Galów. Wskrzeszenie nastąpiło za czasów Augusta Oktawiana, kiedy Rzymianie założyli na jego ruinach kolonię. Co ciekawe, rzymska legenda wiązała założenie Sieny z Seniusem - bratankiem Romulusa, założyciela Rzymu. Nie dziwi więc, że statuetki i przedstawienia wilczycy znajdowane były na terenie całego miasta.

Piazza del Campo, główny rynek miasta o charakterystycznym owalnym kształcie. Piazza del Campo, główny rynek miasta o charakterystycznym owalnym kształcie. (Massimo Catarinella; http://en.wikipedia.org/wik...)

Izolacja

Za czasów Rzymskich miastu się nie powodziło, położone z daleka od głównych tras handlowych i pozbawione dostępu do innych surowców niż wełna, nie miało podstaw do rozwoju. Jego wyspowy charakter i pewna izolacja spowodowały, iż Chrześcijaństwo pojawiło się tutaj dopiero w IV w.

Carrocio, średniowieczny sztandar i symbol miasta w zrekonstruowanej procesji. Carrocio, średniowieczny sztandar i symbol miasta w zrekonstruowanej procesji. (Illy78; http://en.wikipedia.org/wik...)

Nowe drogi

Sytuacja zmieniła się w poł. VI w., za Longobardzkiego Królestwa Italii, kiedy główne trakty łączące północne Włochy z Rzymem - Via Aurelia i Via Cassia, znalazły się w zasięgu bizantyjskich rajdów. Musiano więc zmienić starożytne trasy i wytyczyć nowe, tak powstała bezpieczna droga przez Sienę. Miasto nabrało wiatru w żagle i zaczęło rozwijać się jako punkt handlowy, korzystający ze strumienia pielgrzymów zmierzających do Rzymu.

Rody

Najstarsze rodziny arystokratyczne Sieny wywodziły się od Longobardów, którzy po 774 r. zaczęli mieszać się z frankońskimi zarządcami. Znaczenie feudałów było ogromne aż do 1115 r., kiedy śmierć Matyldy Toskańskiej podzieliła region na kilka mniejszych państewek. Ludność Sieny korzystając z zamieszania ogłosiła niezależność swojej komuny, zapoczątkowując ponad czterowiekową historię republiki.

Niesamowicie zdobiony fronton Sieneńskiej Katedry. Niesamowicie zdobiony fronton Sieneńskiej Katedry. (Myrabella; http://en.wikipedia.org/wik...)

Republika

Miasto, podobnie jak inne włoskie republiki, prowadziło regularne wojny ze swoimi sąsiadami – szczególnie z Florencją. Potężni kondotierzy prowadzili najemne armie Sieny do wielu zwycięstw, zwłaszcza w XIV w., u progu renesansu. Ostatecznie, w 1555 r. Florencja sprzymierzona z największym ówczesnym imperium – Hiszpanią, pokonała Sienę i 17 kwietnia nastąpił ostateczny koniec republiki. Zadłużony u florenckich Medyceuszy król Hiszpanii scedował zdobyczne miasto do Wielkiego Księstwa Toskanii. Siena miała trwać w tej zależności aż do XIX w.

Montalcino

Spośród licznych włości Sieny, jedynie Montalcino zachowało niezależność i… ustrój republikański. Malownicze miasto, w swoim czasie ważne centrum humanizmu, przechowało tradycję Sieneńskiej  republiki do 1559 r., kiedy uległo Wielkiemu Księstwu Toskanii.  

Palio

Najsłynniejszą pamiątką historii Sieny, obok wpisanej na listę Unesco zabytkowej architektury, są  odbywane dwa razy do roku wyścigi konne. Tradycję tę zapoczątkowano jeszcze w średniowieczu, początkowo jako joust - walki turniejowe, zmieniając formę w XVI w. na korridę. Jednakże w 1590 r. Wielki Książę Toskanii zakazał tej formy i zaczęły się one przekształcać w wyścigi, aż w 1656 r. osiągnęły formę oglądaną do dzisiaj. Co charakterystyczne, Palio nie odbywa się w otwartej przestrzeni lecz wprost na ulicach udekorowanego flagami miasta.

  Palio, czyli wyścigi konne w Sienie odbywają się zgodnie z tradycją i z udziałem historycznych strojów i dekoracji. Palio, czyli wyścigi konne w Sienie odbywają się zgodnie z tradycją i z udziałem historycznych strojów i dekoracji. (Elitre; http://en.wikipedia.org/wik...)

 

  • (fot. Fotolia)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot