Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

30/03/11 od Vitus
W temacie: Atrakcje

Piazza dei Miracoli

Miejsce, w którym błąd zamienił się w cud

 

Ile niezwykłych, monumentalnych budowli może zmieścić się na jednym placu? Pizańczycy zmieścili aż trzy! Pole Cudów to plac odwiedzany rocznie przez miliony turystów z całego świata. Jego największą atrakcją jest bez wątpienia pewna dzwonnica, która zasłynęła z tego, że stała się bardziej krzywa niż garbate plecy dzwonników.


Na plac cudów wchodzimy bramą w grubym, średniowiecznym murze okalającym najstarszą część miasta. Nasz wzrok przykuwa soczysta zieleń rozległego, starannie zadbanego trawnika. Od razu widzimy trzy magiczne budowle – okrągłe Baptysterium, kolosalną katedrę oraz nienaturalnie wychylającą się zza niej wieżę. Krzywą Wieżę. 


Krzywa Wieża to jedna z najbardziej znanych budowli na świecie
. Nie sposób zliczyć komedii i kreskówek, w których przewracała się na ziemię w skutek błędów roztargnionych bohaterów. Obiekt ten nie dość, że architektonicznie piękny, jest jeszcze całkowicie unikalny. To owoc błędu dwunastowiecznych konstruktorów, którzy zbyt pochopnie postanowili wznieść dzwonnicę na zanadto miękkim podłożu. Wieża zaczęła się pochylać, zyskując rozgłos wśród szerokiej publiczności. Niezwykłe właściwości wieży wykorzystał do swoich badań sam Galileusz. Kardynalny błąd paradoksalnie okazał się największym atutem budowli. No tak, w końcu nie na darmo to miejsce nosi miano placu cudów. Kolejnym cudem jest fakt, iż wieża jeszcze stoi. Jest to poniekąd zasługa Polaka, profesora Politechniki w Turynie, Michała Jamiołkowskiego. Mimo prac konserwacyjnych, wieża ciągle zwiększa swoje odchylenie od pionu. Jeżeli nie mieliśmy okazji zobaczyć jej jeszcze na własne oczy, nie czekajmy do emerytury! Co roku budowla przekrzywia się o jeden milimetr.

Jeśli chcemy mieć niepowtarzalną pamiątkę, koniecznie zróbmy sobie zabawne zdjęcie z Krzywą Wieżą. Musimy stanąć w odpowiednim miejscu, najlepiej od strony wejściowej bramy w murze i wyciągnąć rękę w ten sposób, aby z perspektywy fotografującego wyglądało to tak, jakbyśmy podtrzymywali całą pochyloną konstrukcję marmurowej dzwonnicy.

Ale Pole Cudów to nie tylko Krzywa Wieża. To także wspaniała Bazylika Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Aby dokładnie opisać wszystkie jej architektoniczne perełki, trzeba by poświęcić mnóstwo czasu, energii i papieru. Najciekawszym artefaktem widocznym w środku jest zapewne legendarna lampa Galileusza, dzięki której wielki uczony odkrył tajemnice wahadła. Nieopodal katedry znajduje się wznoszone ponad sto lat Baptysterium, które jest najwyższą tego typu budowlą we Włoszech. Nie mniej imponująco przedstawia się Camposano Monumentale, zabytkowy cmentarz leżący poza obrębem murów. Pochowani są na nim najbardziej zasłużeni obywatele Pizy.

Do odwiedzenia Pizy chyba nikogo nie trzeba szczególnie zachęcać. Bo któż nie pragnąłby skryć się przed toskańskim słońcem w cieniu Krzywej Wieży?


  • Andy Hay (CC BY 2.0) https://www.flickr.com/photos/andyhay/10400505914 Andy Hay (CC BY 2.0) https://www.flickr.com/photos/andyhay/10400505914 (Looking up the Leaning Tower of Pisa)
  • Bazylika - I jej przepiękne, koronkowe arkady Bazylika - I jej przepiękne, koronkowe arkady (Vitus)
  • Baptysterium - Imponująca chrzcielnica Baptysterium - Imponująca chrzcielnica (Vitus)
  • Krzywa Wieża - Odchylenie od pionu wynosi 5m Krzywa Wieża - Odchylenie od pionu wynosi 5m (Vitus)
  • La Fontana dei putti - Mała, urocza fontanna na tle najniezwyklejszej wieży na świecie La Fontana dei putti - Mała, urocza fontanna na tle najniezwyklejszej wieży na świecie (Vitus)
  • Nagrobek - Bogactwo jest jednak nieśmiertelne Nagrobek - Bogactwo jest jednak nieśmiertelne (Vitus)
  • (Rodrigo Soldon (CC-BY-2.0) https://www.flickr.com/phot...)
Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot