Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

30/01/14 od Atavus
W temacie: Historia miast

Neapol

zobaczyć i nie umrzeć

Bliskość Wezuwiusza, wulkanu który zniszczył Pompeje, od zawsze wpływała na życie w mieście Bliskość Wezuwiusza, wulkanu który zniszczył Pompeje, od zawsze wpływała na życie w mieście (AndreasPraefcke; http://en.wikipedia.org/wik...)

Stare nowe miasto

Nowe miasto (gr. Neapolis) było nowe… 3 tysiące lat temu, gdy w IX w. p.n.e. żeglarze z Rodos założyli tutaj Parthenope, mały port handlowy. W ciągu trzech wieków osada wielce się rozrosła, korzystając z protekcji  sycylijskich Syrakuz i stała się jednym z głównych ośrodków Wielkiej Grecji.  

Rzymscy Grecy

W IV w. p.n.e. miasto zajęli sąsiedni Samnici, jednakże wkrótce zostali pokonani przez rzymian, którzy z kolei założyli w Neapolu swoją kolonię. Sojusz z Rzymem ściągnął na miasto wojska Hannibala, szczęśliwie odparte dzięki potężnym fortyfikacjom.  Mimo romanizacji półwyspu Apenińskiego, miasto podziwiane jako ośrodek kultury hellenistycznej zdołało zachować grecki charakter – zwyczaje, architekturę (np.: świątynia Dioskurów) i język. U schyłku Republiki i w czasach Cesarskich Neapol stał się kurortem wypoczynkowym Rzymian, podobnie jak pobliskie Pompeje.   

Neapol to także przyczółek Chrześcijaństwa w Italii – święci apostołowie Piotr i Paweł mieli w nim nauczać osobiście. Tutaj także miał umrzeć wygnany przez Odoakra ostatni cesarz Rzymu – Romulus Augustulus.

Castel dell'Ovo wznosi się na miejscu dawnej Parthenope, najstarszej greckiej osady na terenie Neapolu Castel dell'Ovo wznosi się na miejscu dawnej Parthenope, najstarszej greckiej osady na terenie Neapolu (IlSistemone; http://it.wikipedia.org/wik...)

Księstwo

Później miasto zdobyli Ostrogoci, jednakże w 536 r. bizantyjski wódz Belizariusz odbił je przy użyciu podstępu. Wódz wraz ze swoimi żołnierzami wdarł się do miasta po przez potężny akwedukt i z zaskoczenia wyciął okupujących je Gotów. Bizantyjczycy odzyskali panowanie w regionie, wiążąc Neapol z Egzarchatem Rawenny a po jego upadku ustanawiając je siedzibą bizantyjskiego Duxa (księcia).    

Niepodległość

Podczas religijnej wojny domowej o ikonoklazm Stefan II, diuk Neapolu i lider lokalnej arystokracji, zdystansował się do problemów odległej metropolii wobec lokalnych zagrożeń. Gdy przez miasto przeszła zaraza, zabierając biskupa, popularny lider został obdarzony przez mieszkańców także sakrą,  łącząc funkcje świecką i religijną. Widząc oparcie w bliskim Rzymie, poprosił o konsekrację papieską i odstąpił od Bizancjum. Neapol był na dobrej drodze do republiki w IX w., zaczął bić własną monetę gdy na miasto spadł najazd Saracenów, łupiąc je doszczętnie. Mimo to zachował niezależność.

Stolica południa

W 1137 r. Neapol jako ostatnie miasto w regionie przeszedł pod władzę Normanów. Gdy władzę w królestwie Sycylii odziedziczyli niemieccy Hohenstaufowie, Fryderyk II założył w Neapolu jeden z najstarszych uniwersytetów świata. W czasie Nieszporów Sycylijskich w 1282 r. stolica królestwa została przeniesiona z objętego buntem Palermo do Neapolu z dopiero co ukończonym zamkiem Castel Nuovo, przez co miasto przejęło rolę politycznej i kulturowej stolicy południowej Italii.   

Pomimo nieustannych wojen miasto rozwijało się, ściągając kupców z Pizy i Genui, Toskańskich bankierów oraz renesansowych gigantów jak Boccacio, Giotto czy Petrarka.

Znowu Sycylia

W 1442 r. Alfonso I król Aragonii zdobył miasto i połączył ponownie królestwo z Sycylią. Od tej pory miasto związało swą gospodarkę z Hiszpanią i jej koloniami. Mimo konserwatywnych obostrzeń religijnych panujących w imperium, miasto stało się centrum Renesansu. Po przegnaniu francuzów, którzy w pierwszej poł. XVI w. podjęli kilka prób przejęcia Neapolu, Hiszpanie ustanowili w mieście siedzibę gubernatora – tzw. vicekróla. Pierwszym i najwybitniejszym był Pedro Alvarez de Toledo, który zasłużył się jako reformator i urbanista, który zmodernizował infrastrukturę.

Castel Nuovo, dziś eklektyczny, znak władzy Andegawenów Castel Nuovo, dziś eklektyczny, znak władzy Andegawenów (IgnisFatuus; http://en.wikipedia.org/wik...)

Metropolia

W XVII w. Neapol stał się drugim co do wielkości miastem Europy, zaraz po Londynie, licząc ponad 250 000 mieszkańców. Nie przestał ani na chwilę odgrywać znaczącej roli kulturowej, skupiając osobistości baroku - Caravaggia, Berniniego, Giordano Bruno czy Tomasza Campanellę. Mimo to czarna śmierć nie oszczędziła miasta i w 1656 r. ponad połowa z 300 000 mieszkańców padła jej ofiarą.

Bourbonowie

W 1714 po wojnie o hiszpańska sukcesję władzę na Neapolem przejęli Austriacy, jednakże zaraz potem nastąpiła wojna o polską sukcesję w wyniku której po 1738 r. władzę w Królestwie Sycylii i Neapolu przejęli hiszpańscy Burbonowie. Gdy płomień rewolucji Francuskiej dotarł do Neapolu, Horacy Nelson dowodzący brytyjską eskadrą ratował Ferdynanda IV Bourbona. Co ciekawe, biedota Neapolu, zwana Lazzarotti, stanęła po stronie rojalistów, walcząc z pro republikańskimi arystokratami.   

Żelazna droga

Po „nocy” Napoleońskiej kongres Wiedeński ustanowił Królestwo Obojga Sycylii z Bourbonami na tronie i stolicą w Neapolu. Nastał ponowny okres prosperity, w 1839 r. uruchomiono tutaj pierwszą we Włoszech linię kolejową, łączącą Neapolu z Portici.

Zabójcze wyzwolenie

W 1861 r. Garibaldi i jego „wyprawa 1000” włączyli Neapol do królestwa Italii, zaś sycylijskie złoto stało się fundamentem działalności nowego państwa Włoskiego. Dramat wolności Neapolu polegał na załamaniu się gospodarki regionu i emigracją ponad 4 mln ludzi za Ocean, pogłębiając do dziś widoczne różnice między Południem a Północą Włoch, w tym działalność mafii.   

Barokowy kościół Gesu Nuovo, jedna z najbardziej niezwykłych budowli w miasta Barokowy kościół Gesu Nuovo, jedna z najbardziej niezwykłych budowli w miasta (ANGELUS; http://it.wikipedia.org/wik...)

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot