Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

15/03/14 od Atavus
W temacie: Historia miast

Kapua

bogactwo na bagnach

Centrum historyczne Kapui Centrum historyczne Kapui (Shadowgate, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Miasto na bagnach

Kapuę mieli założyć ok. 600 r. p.n.e. starożytni Etruskowie, którzy nazwali je Capevą – miastem na bagnach. Gdy w 424 r. p.n.e. Kapua została zdobyta przez Samnitów, stała się głównym wrogiem rodzącej się potęgi Rzymu. Jednakże panowanie samnitów przeszkadzało także podbitym Etruskom zamieszkującym miasto i wystąpili oni w 343 r. p.n.e. do Rzymu z prośbą o pomoc. Udana interwencja Rzymska wyzwoliła miasto, które w 338 r. zaprzysięgło sojusz i wierność zwycięskiej Republice. W zamian mieszkańcy Kapui otrzymali obywatelstwo rzymskie, bez głosu wyborczego (civitas sine suffragio).

Zdrada

Jednakże podczas II Wojny Samnickiej Kapua złamała dane słowo i zdradziła sojusznika, za co zwycięzcy Rzymianie skonfiskowali należący do niej Ager Falernus, żyzną dolinę rzeki Volturno. Wkrótce zaczęto też zmieniać ustrój wewnętrzny miasta, władzę dotychczasowych urzędników zwanych Meddix zastąpiono prefectami, ostatecznie w czasach Oktawiana Augusta zrównując system administracyjny z resztą Italii.

Rzymski amfiteatr w Kapui, to miejsce było świadkiem najwspanialszych walk gladiatorów. Rzymski amfiteatr w Kapui, to miejsce było świadkiem najwspanialszych walk gladiatorów. (File Upload Bot (Magnus Manske); http://en.wikipedia.org/wik...)

Via Appia

W 312 r. p.n.e. Kapua została połączona z Rzymem najważniejszym traktem ekonomiczno-wojskowym Italii -  Via Appia. Od tego momentu znaczenie miasta zaczęło gwałtownie wzrastać, i uważa się, że podczas II Wojny Punickiej (najazdu Hannibala) była drugim miastem Italii po Rzymie. Jednakże po klęskach armii rzymskiej, pod wpływem negocjacji, Kapua otworzyła swe bramy przed wodzem kartagińskim, który przezimował tutaj wraz z wojskiem.

Kara

Po odejściu Hannibala, w 211 r. Rzymianie oblegli i zdobyli zdradzieckie miasto. Na senatorach i urzędnikach miejskich wykonano egzekucję, resztę mieszkańców sprzedano w niewolę. Pozbawione dotychczasowych praw i wolności miasto, zostało skonfiskowane i rozprzedane rzymskim kolonistom. Od tej pory Kapuą zarządzał rzymski prefekt.

Odrodzenie

Mimo początkowych problemów związanych z rozdrobnieniem własności ziemi i jej nielegalnym obrotem, Kapua zaczęła ponownie prosperować jako ośrodek rolniczy i produkcyjny. Podstawą jej ekonomii był handel zbożem, winem, różami, przyprawami, smarowidłami oraz brązownictwa. Wkrótce też jej przepych i bogactwo stało się przysłowiowe.

Bogactwo Kapui znalazło odzwierciedlenie w rozrywce publicznej, jaką w Rzymie stanowiły walki gladiatorów. To tutaj działały najsłynniejsze Ludi, szkoły gladiatorów. To właśnie w jednym z nich w  73 r. p.n.e. doszło do powstania gladiatorów pod wodzą Spartakusa, które spustoszyło całą południową Italię.

W 59 r. p.n.e. za konsulatu Juliusza Cezara region Kapui zasilono 20 000 rzymskich kolonistów, co powtórzono jeszcze za rządów Marka Antioniusza, który dodatkowo ofiarował miastu dobra ziemskie  na Krecie. 

Rzymski jeszcze most nad rzeką Volturno przez wieki prowadził do miasta, zaraz za nim stała zniszczona podczas II wojny światowej brama miejska. Rzymski jeszcze most nad rzeką Volturno przez wieki prowadził do miasta, zaraz za nim stała zniszczona podczas II wojny światowej brama miejska. (File Upload Bot (Magnus Manske); http://it.wikipedia.org/wik...)

Z blasku do cienia

Mimo iż przez cały okres istnienia Cesarstwa Rzymskiego Kapua stanowiła jedno z największych miast imperium, z czasem jej znaczenie ustąpiło innym ośrodkom, choćby Mediolanowi czy Akwilei. Koniec imperium przyniósł miastu wiele nieszczęść - w 456 r. została zniszczona przez Wandalów, ucierpiała ponownie podczas Wojen Gockich.  Gdy po 568 r. włączono ją do Longobardzkiego Księstwa Benewentu, była już tylko cieniem dawnego miasta.

Księstwo

W 840 r. gastald Kapui Landulf I ogłosił niepodległość i od tej pory miasto stało się stolicą niezależnego księstwa. W tym samym roku stara część Kapui została doszczętnie zniszczona przez Saracenów. Odbudowano ją w 856 r., jednakże w innej lokalizacji. Na miejscu antycznego miasta, wokół zachowanego kościoła, rozwinęła się wkrótce niewielka osada Santa Maria Maggiore, dziś nazywana Santa Maria Capua Vetere.     

W X w. księstwo Kapui podbiło Benewnet i w 981 r. zjednoczono oba księstwa. Longobardom udało się zachować władzę w mieście aż do 1156 r. , kiedy zmarł ostatni dziedzic i Kapua została włączona do normańskiego Królestwa Sycylii.  Od tej pory miasto pełniło funkcję lokalnego ośrodka administracyjnego, bez większego znaczenia politycznego czy gospodarczego.

Volturno

Jeszcze raz, w 1860 r. do Kapui zawitała wielka historia, podczas wojny o zjednoczenie Włoch.  Po bitwie nad Volturno, w mieście otoczono i pokonano niedobitki armii Neapolu, otwierając drogę na Gaete i stolicę królestwa. Wkrótce miasto zostało przyłączone do Królestwa Włoch.

Castrum Lapidum, czyli kamienny zamek, charakterystyczny obiekt obronny z czasów normańskiego panowania. Castrum Lapidum, czyli kamienny zamek, charakterystyczny obiekt obronny z czasów normańskiego panowania. (Sedicinoni; http://it.wikipedia.org/wik...)

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot