Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

20/12/13 od Atavus
W temacie: Historia miast

Gaeta

bliźniaczka Amalfi

Widok na stare miasto Gaety Widok na stare miasto Gaety (풀빵; http://en.wikipedia.org/wik...)

Historia Gaety (łac. Caieta) we wczesnym średniowieczu przypomina do złudzenia historię jednej z pierwszych włoskich republik kupieckich - Amalfi. Oba miasta w czasie longobardzkiej inwazji pozostawały pod kuratelą Cesarstwa Bizantyjskiego, oba mniej więcej w tym samym czasie (ok. 840 r.) uzyskały niepodległość. Kupcy Gaetańscy równolegle do amalfitan prowadzili interesy w Lewancie i w świecie Arabskim, budując podstawy ekonomiczne do rozwoju potężnej republiki kupieckiej. Wspólnie z papiestwem i innymi samorządnymi miastami w regionie (Neapol, Salerno, Amalfi) odpierały ataki Saracenów i longobardzkich watażków.

Podobnie jak w Amalfi, patrycjuszowskie rody kupieckie odgrywały dominującą rolę polityczną, stanowiąc ustrój republiki kupieckiej. Znaczącą rolę odgrywał w nim dowódca wojskowy, który z czasem przyjął tytuł duxa i funkcję sędziego. Jednakże, w odróżnieniu od amalfitan, tutaj nie udało się rodom patrycjuszowskim zachować równowagi politycznej i doszło do przeniesienia  całości władzy na rzecz książęcej dynastii panującej.

Po śmierci Docibilusa II (954 r.), pierwszego księcia Gaety, zakończyła się złota era miasta. Doszło do podziału ziem księstwa między potomków Docibilusa, a przez to osłabienia wewnętrznego księstwa. Od tego momentu znaczenie i siła polityczna kupców z Gaety również zaczęła upadać, co odbiło się na ekonomicznej sile miasta. W 1032 r. Gaeta została podbita przez księstwo Kapui, tracąc na zawsze niepodległość.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot