Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

21/02/14 od Atavus
W temacie: Historia miast

Bolonia

uniwersytet wolności

Zabytkowe centrum Bolonii, miejsce powstania najstarszego Europejskiego Uniwersytetu. Zabytkowe centrum Bolonii, miejsce powstania najstarszego Europejskiego Uniwersytetu. (Wikipeder; http://en.wikipedia.org/wik...)

Velzna

Prapoczątki miasta związane są z Umbrami, którzy założyli tutaj swoją osadę na tysiąc lat przed naszą erą i nazwali ją Velzną. Wspaniała kultura, nazywana od pobliskiej osady Villanova, rozwijała się aż do VI w. p.n.e.,  kiedy zaczęły ją wypierać wpływy sąsiednich Etrusków. Wtedy też miasto zostało przemianowane na Felsinę.

Celtowie

Jednak rządy Etrusków nie były wieczne, w 390 r. obszar podbili Galijscy Bojowie – potężne plemię rozciągające swoje władanie od północnej Italii aż po Czechy, które odziedziczyły po nich swoje łacińskie imię – Bohemii (Boiohaemum).  Bojowie wygnali część miejscowych Umbrów i Etrusków, asymilując się z resztą i tworząc eklektyczną kulturę zwaną Galo-etruską. Głównym miastem Italskich Bojów była właśnie Bolonia.   

Bononia

W czasie najazdu Hanibala na Italię, Bojowie wsparli Kartagińczyków za co zemścili się wkrótce Rzymianie. W 196 r. miasto zostało zdobyte i splądrowane, Republika Rzymska narzuciła swoją zwierzchność nad całym regionem. Felsina została zamieniona w Rzymską kolonię, i została przemianowana na Bononię. Jednakże celtyckie korzenie miasta zdradza miejscowa gwara, do dziś wyróżniająca się wymową od innych regionalnych dialektów włoskich.

Arteria

Utowrzenie Via Aemilia w 187 r. p.n.e.  umożliwiło ponowny rozkwit miasta w oparciu o położenie handlowe między Rzymem a Arretium i Akwileją. W 88 r. p.n.e. miasto otrzymało prawa municypium, regularna rzymska siatka ulic jest widoczna w planie urbanistycznym do dzisiaj. W okresie rzymskim liczyło ono do 30 000 mieszkańców i stanowiło jedno z najbardziej znaczących miast Italii.

Twierdza

Po upadku Rzymu Bolonia. Przebudowana w V w. przez biskupa Petroniusza, później kanonizowanego, stała się po upadku Cesarstwa frontową twierdzą bizantyjskiego Egzarchatu Rawenny. Gdy miasto wpadło w 728 r. w ręce Longobardów, utworzyli oni tutaj swój głównych ośrodek wojskowy. Jednakże w 774 r. Bolonia została zdobyta przez Karola Wielkiego, który przekazał ją papieskiemu Patrymonium Sancti Petri.   

Włoska Wiosna 

W XI w., na fali wiosny włoskich republik, Bolonia zaczęła się autonomizować ( wtedy też w 1088 r. założono słynny Uniwersytet), co doszło w pełni do skutku po śmierci Matyldy Toskańskiej w 1115 r.. Już w następnym roku walczący o zachowanie wpływów w Italii cesarz niemiecki Hneryk V nadał miastu liczne przywileje i koncesje, mimo to Bolonia przystąpiła później do Ligi Lombardzkiej. Po pokoju w Konstancji w 1183 r.  miasto zaczęło się gwałtownie rozwijać, stając się jednym z głównych ośrodków handlowych – co było możliwe dzięki rozbudowie systemu kanałów żeglownych, pozwalających na dostęp dużym statkom morskim.

Zachowane do dzisiaj słynne Bolońskie wieże rodowe. Zachowane do dzisiaj słynne Bolońskie wieże rodowe. (Wikipeder; http://en.wikipedia.org/wik...)

Złota Era

Od XII do XIII w. Bolonia dostąpiła swojej Złotej Ery. Rozbudowujące się miasto liczyło ponad 60 000 mieszkańców, co stawiało je na 5 miejscu w Europie. Podstawą jego egzystencji ekonomicznej był ścisły związek z Mediolanem w przemysłowej produkcji tkanin. 

W 1256 r. Bolonia uchwaliła „Liber Paradisus”, wykupując ze skarbu miasta wszystkich poddanych feudalnym zobowiązaniom. Bolonia była najprawdopodobniej pierwszym miastem na świecie, które odrzuciło feudalizm i niewolnictwo. Podobnie jak w Lukce, krajobraz miasta w tym czasie wypełniły wieże budowane przez co znaczniejsze rody. W szczytowym okresie miało ich być ponad 180!

Podziały

W latach 70 XIII w. , w wyniku podziału ludności między stronnictwa Gwelfów i Ghibbelinów, miasto wpadło we wpływy Genui, która zainstalowała swojego gubernatora Luchetto Gattilusio. Wkrótce nastały niepewne czasy, w których miasto ulegało co i raz sąsiednim potęgom  aż do wybuchu Czarnej Śmierci w 1348 r., która zabrała ponad 30 000 mieszkańców.

Pod obcym panowaniem

Po tym wydarzeniu miasto wpadło w ręce Mediolańskich Viscotnich, lecz już w 1360 odebrał je wojowniczy kardynał Albornoz i narzucił znowu władzę papieską. W kolejnych latach mieszkańcu nie ustawali jednak w próbie odbudowy rzadów republikańskich, które w chwilach wolności zdążyły pobudować bazylikę Sw. Petroniusza czy Lodżię Kupiecką.

Emancypacja

W  czasach renesansu, którego liczne sławy studiowały w Bolonii (Boccacio, Dante, Petrarka) Bolonia słynęła ze swobód kobiecych – było to najprawdopodobniej jedyne wówczas miejsce na Ziemi, gdzie kobiety mogły wykonywać dowolną profesję, niektóre nawet ukończyły studia.

Papieska kuratela

W XVI i XVII w. rozkwitała tutaj słynna szkoła malarska – Szkoła Bolońska, rywalizująca z Florencją i Rzymem.  W tle jednak rozgrywały się walki między frakcją republikańską a papiestwem, które ściągały na miasto przekleństwo grabieży, jak ta z 1506 r.. Powracały także epidemie czarnej śmierci, dziesiątkując ludność.

W okresie władzy papieskiej miasto nadal się rozbudowywało, powstał liczne obiekty publiczne i kościoły a w samym mieście było 96 konwentów zakonnych.

Po krótkiej burzy Napoleońskiej miasto powróciło do papiestwa, aby po kilku nieudanych powstaniach ostatecznie dołączyć do jednoczącego się Królestwa Włoch w 1860 r.   

 

  Sanktuarium Madonna di San Luca Sanktuarium Madonna di San Luca (Mattis; http://en.wikipedia.org/wik...)

 

 

 

 

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot