Skansenowe Klimaty
4 osoby
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    Chris888 Ola polandpark Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Muzeum Budownictwa Ludowego

sanocki skansen

Za każdym razem, gdy tam jestem, tak samo mnie zachwyca. Można po nim chodzić godzinami, robiąc przerwy w cieniu drzew lub w chłodnych izbach.

Izba z miasteczka galicyjskiego w MBL-u Izba z miasteczka galicyjskiego w MBL-u (Barbara Ciach)

Do samego skansenu prowadzą liczne tablice informacyjne. Znajduje się on już po drugiej stronie Sanu. Przechodzi się do niego ciekawym mostkiem. Tuż nad rzeką, nad którą znajdujemy opalających się ludzi, wędkarzy i chłodny nurt wody - rozciągają się tereny Skansenu. Budowle zostały przeniesione w jedno miejsce z różnych miejscowości - często już nieistniejących. Wiele z nich dzięki temu w ogóle jeszcze istnieje w tak dobrej kondycji.

Miasteczko Galicyjskie w MBL-u Miasteczko Galicyjskie w MBL-u (Barbara Ciach)

Zebranie tak różnego budownictwa obok siebie daje niepowtarzalną okazję porównania architektury ze względu na przynależność etnograficzną mieszkańców, ale również na funkcję budynków. Taka cerkiew... można ją wybudować na różne sposoby i każdy z nich będzie uzasadniony. Na co innego mogli sobie pozwolić mieszkańcy wsi, a na co innego ludzie mieszkający w mieście. Im dalej w Bieszczady, tym budownictwo stawało się bardziej wymagające.

Zegarmistrz w MBL-u Zegarmistrz w MBL-u (Barbara Ciach)

Od zaledwie kilku lat jest zrekonstruowane miasteczko galicyjskie, w którym funkcjonują sklepy i urzędują niektórzy z rzemieślników. Gdy jest to tak obrazowo pokazane, od razu zaczyna się rozumieć różnice pomiędzy zabudową wsi i miasteczka w dawnych czasach.

 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):