Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

15/05/14 od Marzena

Nurt Sarmacki w Polskiej Architekturze

Nurt Sarmacki możemy zauważyć analizując siedziby szlacheckie. Przykładem takiej siedziby jest barokowy dwór. Czasem murowane, ale częściej spotykamy budynki w których wykorzystywano drewno do ich budowy. Rzut- czyli funkcjonalność, relacje pomieszczeń oraz detal jest to po prostu zredukowany styl pałaców barokowych. Szlachcic nie czuł potrzeby tworzenia ogromnych struktur ogrodowych, budowania skomplikowanych układów przestrzennych, dlatego siedziby te nie cechowały wielkie dziedzińce i wielkoprzestrzenne kompozycje, które dotychczas wiodły prym.

(Joanna Cudziło)

To co warto zauważyć, to prymitywne przenoszenie detali, elementów, pochodzących z budynków murowanych mających dużo większe rozmiary. Na osi budynku charakterystycznym element jest ganek, podcień z kolumienkami.

Ten charakterystyczny element nurtu sarmackiego architektury barokowej zachował się do czasów współczesnych. Zauważmy, że dzisiejsze domy katalogowe w typie dworku naśladują element architektoniczny, który pierwotnie sam naśladował klasyczne portyki.

(Joanna Cudziło)

Szczyty dworków wywodzą się z późnośredniowiecznych form i sztuki zdobniczej. Spowodowane głównie kryzysem w twórczości cechowej. Mieli oni konserwatywne podejście do form, tzn. nie przestali trzymać się tych średniowiecznych form i nie szukali nowych rozwiązań.

Ciekawy jest fakt, iż to charakterystyczne ozdabianie można spotkać również na chatach wiejskich, a szczególnie na tych które stały przy drodze prowadzącej do dworu.