Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

20/01/14 od Marzena

Konkurs architektoniczny

jeden temat - wiele interpretacji

Chciałabym Wam dziś pokazać przykładowy konkurs architektoniczny i to jak różne podejście mają do tego samego tematu jego uczestnicy. Bardzo lubię oglądać prace konkursowe, to jak różny tok myślenia wykazują ludzie. Pokażę Wam prace konkursowe na projekt fontanny Nowego Targu we Wrocławiu.

Oprócz pokazanych poniżej modeli elementem obowiązkowym oddania są plansze/ opracowania, na których zarysowana jest koncepcja, przekroje i wszystkie niezbędne elementy potrzebne do przedstawienia projektu. 

Jeszcze tylko szybkie zarysowanie miejsca, w którym fontanna miałaby stanąć. Plac Nowy Targ we Wrocławiu, to jeden z najważniejszych placów tego miasta obok Placu Solnego oraz placów targowych Starego Miasta. Jego historia sięga odległych czasów dlatego fontanna, która się tu znajdzie powinna nawiązywać do historii. Nie oznacza to jednak, że powinna zrobić to w sposób oczywisty.

Niektóre prace stawiają na geometryczne, ażurowe formy, w pewien sposób nawiązujące może do kostki na ziemi.

(Joanna Cudziło)

Tu autor zaplanował fontanno-pawilon, w którym mógłyby być prezentowane wystawy tymczasowe np. z jakimiś rzeźbami. Możemy więc podkreślić, że niektórzy oprócz głównego tematu konkursu jakim był projekt fontanny poszukiwali dodatkowych funkcji, które wzbogacą i wyróżnią projekt.

(Joanna Cudziło)

A może szachownica? Jak widzicie takie rozwiązanie w historycznej zabudowie?

(Joanna Cudziło)

A tu oryginalna fontanno-wieża, która miała nawiązywać do istniejącej tu kiedyś fontanny Neptuna. Kubiki miały symbolizować nowoczesną formę, przezierna, organiczna część zaś honorować historyczny wątek.

(Joanna Cudziło)

A tu bardziej oczywiste odniesienie w formie do przeszłości i dawnej fontanny. Niektórzy lubią pokazywać wodę próbując ją naśladować np folią. Uważacie, że jest to potrzebny zabieg i nikt nie domyśli się, że jeśli jest fontanna, to i musi być gdzieś woda? Nie wiem, oceńcie sami.

(Joanna Cudziło)

A tu dla przykładu dwie dość podobne z formy prace. Niestety nie miałam wystarczająco czasu, aby zagłębić się w ich ideę, dlatego ciężko powiedzieć mi, czy są podobne tylko w formie czy sam pomysł również się pokrywa. Może fala jako nawiązanie do wody? A może coś mniej oczywistego?

(Joanna Cudziło)

(Joanna Cudziło)

A jeśli Nowy Targ to historia to włóżmy ją w ramy... Taki projekt "ramki" dookoła fontanny zaproponował jeden z uczestników. Widzieliście gdzieś podobną realizację?

(Joanna Cudziło)

A tu nawiązanie do charakterystycznego elementu Wrocławia: mostu i kładek... Fontanna miała wprowadzać przechodnia w klimat tego, co może spotkać nas we Wrocławiu, z czym Wrocław jest kojarzony.

(Joanna Cudziło)

(Joanna Cudziło)

Nie wiem jak Wam, ale mnie ten projekt kojarzy się tylko z pająkiem.

(Joanna Cudziło)

A tu wykorzystanie różnych materiałów, zagranie wysokościami tych kwadratów. Nie ma jednej dominanty. Wg autorów w nieoczywisty sposób nawiązują do posągu, który powstał jako symbol unii hanzeatyckiej oraz sugestywny znak handlowych kontaktów północnej Europy z Wrocławiem. Nawiązaniem ma być trawa (Posidonia Oceanica) najstarszej rośliny morza Śródziemnego.

(Joanna Cudziło)

I tu dość odważny projekt lewitującego sześciany. Po zeskanowaniu kodu możemy poczytać trochę o historii tego miejsca. Wpisuje się też w ortogonalną siatkę placu. 

(Joanna Cudziło)

Pokazałam Wam tylko część projektów, choć tak odmiennych rozwiązań było tam naprawdę wiele. Jak widzicie co człowiek to inna próba interpretacji miejsca, historii i potrzeb mieszkańców. Powiem tylko, że wśród wyżej pokazanych są również te najlepiej ocenione i wygrane. Jesteście w stanie wskazać, które z nich to mogły być?