Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

11/05/14 od Marzena

Juste-Aurèle Meissonnier i wnętrze pałacu Bielińskiego

W notatce Wnętrze Pałacu Łazienkowskiego wspominałam o architekcie, który jest odpowiedzialny za większą część wystroju wnętrz w samym pałacu jak i w okolicznych pawilonach. Dominik Merlini to jeden z najbardziej znakomitych ówczesnych dekoratorów i architektów. Teraz chciałam Wam powiedzieć o kolejnym architekcie zajmującym się między innymi projektowaniem wnętrz w polskich pałacach i nie tylko. Juste-Aurèle Meissonnier- francuski malarz, rzeźbiarz, architekt i projektant mebli. Odpowiedzialny za wnętrza wielu polskich budynków, między innymi puławskiego pałacu Czartoryskich, powstałego w latach 1732-5 oraz warszawskiego pałacu Marszałka Bielińskiego.

(http://commons.wikimedia.or...) Co ciekawe projekty wnętrz polskich pałaców były jednym z najbardziej wyśmienitych wyrazów ówczesnej sztuki wnętrzarskiej. Były one tak istotne, że gdy projekt powstawał we Francji zdarzało się, że składano go w całość tuż przed wysłaniem i wystawiano na pokaz tylko po to, żeby tamtejsi znawcy mogli go podziwiać. Była to oznaka najwyższej jakości francuskiej sztuki wnętrzarskiej skierowanej dla Polaków. Wszystkie elementy tej architektury wykonywano właśnie we Francji.

Styl wnętrza w pałacu Marszałka Franciszka Bielińskiego był utrzymany w stylu rokokowym. Przeważają głównie roslinne dekoracje, ale bardzo delikatne oraz plastyczne formy przypominające muszle i płomienie. 

(http://commons.wikimedia.or...)

(http://commons.wikimedia.or...)