Narodowa Centrala Turystyczna Republiki Dominikańskiej

2 osoby
Štěpánská 611/14
110 00 Praga 1
Czechy
www.godominicanr...

telefon:
+420 222 231 078

e-mail:
poland@godominic...
Moderatorzy:
    Cmyk Rep.Dominikanska

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: przedstawiciele
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS

Narodowa Centrala Turystyczna Republiki Dominikańskiej

12/07/15 publiczna

Dominikana - oaza ekoturystyki

Trzy tysięczniki, 19 parków narodowych, kolorowe rafy koralowe i dziewicze plaże przyciągają do Republiki Dominikańskiej przede wszystkim miłośników przyrody i podróżników, którzy uwielbiają przygody. Republika Dominikańska wprowadziła system ochrony naturalnych ekosystemów już w 1962 r., a z czasem stała się najliczniej odwiedzaną ekoturystyczną destynacją w regionie Karaibów.

(Dominican Republic Tourism Board )
„W latach 60-tych Republika Dominikańska przyjęła rozporządzenie, na podstawie którego powstały w sumie 83 tereny chronione, 19 parków narodowych, 32 pomniki przyrody, 6 rezerwatów i dwa morskie obszary chronione“, mówi Leila Boasier Budecker, dyrektorka przedstawicielstwa Republiki Dominikańskiej z siedzibą w Pradze. I dodaje: „W wyniku współpracy rządu z organizacjami zajmującymi się ochroną środowiska naturalnego i z podmiotami prywatnymi powstał także system ochrony zagrożonych gatunków zwierząt“.

Jeśli masz duszę podróżnika, w Republice Dominikańskiej czeka na Ciebie dużo przepięknych i nieodkrytych miejsc, gdzie prym wiedzie przygoda. Wspomniane miejsca można odwiedzić zarówno na własną rękę, jak indywidualnie, czy z biurem podróży. Ilość turystów w tych regionach jest ograniczona i rygorystycznie kontrolowana.

NAJWYŻSZE I NAJNIŻSZE MIEJSCE NA KARAIBACH
W Republice Dominikańskiej znajduje się najwyższy punkt i najniżej położone miejsce w całym regionie Karaibów. Na górę Pico Duarte (3175 m n.p.m.) w Parku Narodowym Armando Bermúdez wdrapują się przede wszystkim złaknieni przygód turyści z całego świata. Na szczyt, którego nazwa pochodzi od „ojca narodu“ Juana Pablo Duarte, wejść można w towarzystwie przewodnika. Trekking trwa od dwóch do czterech dni, w zależności od wybranej trasy. Enriquillo, to z kolei największe słone jezioro na Karaibach (o powierzchni 350 km2), jest też najniższym punktem w całym regionie (40 m poniżej poziomu morza). Szerokość jeziora się zmienia, ale zwykle wynosi od 15 do 20 km. Na jeziorze położone są trzy wyspy. Największa Isla Cabritos (24 km2) jest schronieniem dla flamingów, legwanów i krokodyli amerykańskich.

(Dominican Republic Tourism Board)

ZATOKA ORŁÓW
Daleko od cywilizacji, na najbardziej wysuniętym na zachód części wyspy w Parku Narodowym Jaragua znajduje się 10-kilometrowa opuszczona plaża Zatoka Orłów (Bahía de las Águilas), jedna z najpiękniejszych na Karaibach. Przy plaży nie ma żadnych restauracji, czy hoteli. Specyficzny suchy klimat, bliskość laguny i dzikie skały tworzą idealne warunki do życia 130 rodzajów ptaków, z których aż 10 to gatunki endemiczne. W rafach koralowych pulsuje podwodne życie. Na plażę można się dostać łodzią wycieczkową z miast Barahona, Pedernales i Cabo Rojo. W parku narodowym Jaragua znajdują się liczne wykopaliska archeologiczne z okresu przedkolumbijskiego

WIELORYBIE ROMANSE I WODOSPADY NA SAMANIE
Półwysep Samaná skrywa nie tylko dziewicze plaże, ale imponujący wodospad El Limón oraz Park Narodowy Los Haitises. Od grudnia do marca przypływają tu na gody wieloryby. Spodziewać się można wyjątkowych widoków: 20-tonowe długopłetwowce prezentują akrobatyczne skoki przed swoimi przyszłymi partnerkami. Niezapomnianym przeżyciem jest także wycieczka na koniu lub łodzią na rajską plażę Rincon. W prowincji Bayaguana, na południe od Samany, ukrywają się naturalne wodospady Monte Plata. Źródłem wody jest rzeka Socoa, która zaczyna swój bieg w Parku Narodowym Los Haitises. Kryształowo czysta laguna pod pod wodospadami zaprasza do odświeżającej kąpieli.

ZIELONE HEBANOWCE
Turyści, którzy kochają przyrodę i poznawanie nowych miejsc, nie mogą ominąć regionu Jarabacoa/Constanza w łańcuchu górskim Cordillera Central. W rezerwacie Zielony Hebanowiec ma swoje źródła rzeki Camú, Jimenoa i Jatubey, rosną tu także endemiczne gatunki roślin. Na wysokości 100 m n.p.m. możecie odświeżyć się w naturalnej łaźni Arroyaz (14C) lub Baño de Nubes, z której rozciąga się majestatyczny widok na dolinę Vega Real, a przy dobrej widoczności aż na zatoke Samaná. Zakwaterowanie znaleźć można m.in. w drewnianych chatkach na jednym z rancho. Do obowiązkowych punktów programu należy degustacja uprawianej tu kawy.