Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

27/12/13 od Antisaina
W temacie: Technika

Przemyski Rejon Umocniony

Chodząc po lasach na wschód od Sanoka, można natknąć się na ciekawe rzeczy. Właściwie to nie trzeba nawet specjalnie szukać. Co więcej - nie trzeba nawet za bardzo zagłębiać się w las... czasami wystarczy po prostu iść ulicą wzdłuż linii zabudowań. Dotyczy to jednak lasów po prawej stronie Sanu.

Rozwalony bunkier nad Olchowcami Rozwalony bunkier nad Olchowcami (Barbara Ciach)

Bunkry i inne obiekty obronne są czasami oddalone od siebie o jedynie 300 metrów, czasami więcej. Niektóre z nich są zachowane, a inne dla odmiany otwarte i powyginane wystającymi prętami we wszystkie strony świata. San w tym wszystkim stanowi naturalną linię obrony, dlatego niektóre schrony bojowe były umieszczone zaledwie 100 m od rzeki.

Stalowe pręty wystające z pozostałości  jednej z fortyfikacji Stalowe pręty wystające z pozostałości jednej z fortyfikacji (Barbara Ciach)

Skąd ich tyle nieopodal Sanoka, po prawej stronie Sanu? Za ich budową stoją Rosjanie. Mieli na celu stworzenie jednego z rejonów umocnionych, które wchodziły w skład fortyfikacji Linii Mołotowa. Ich budowa przypada na lata 1939 - 1941 i nigdy nie została ukończona ze względu na niespodziewany atak Rzeszy. Po to z resztą była tworzona fortyfikacja Linii Mołotowa - aby bronić ZSRR przed atakiem ze strony sojusznika jakim była Rzesza, na którą to mieli plany napaść w niedługim czasie... Zostali uprzedzeni.

Ruiny fortyfikacji. Ruiny fortyfikacji. (Barbara Ciach)

Fortyfikacje Linii Mołotowa składały się z oddzielnych rejonów umocnionych. Przemyski Rejon Umocniony miał ponad 100 obiektów obronnych. Wiele z nich nigdy nie zostało ukończonych. Ogólnie postęp prac na dzień ataku Niemiec oceniano w tym rejonie na 50%. Wiele z umocnień było w trakcie wylewki betonu i oszalowanych, nie mówiąc o wyposażeniu ich.

Znalazłam również ciekawą rzecz w internecie, przydatną dla osób chcących bliżej poznać temat umocnień na całej Linii Mołotowa, a nie jedynie rejonu przemyskiego. Można poczytać o tym w publikacji dostępnej w pdf na stronie sanockiej biblioteki.