Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

22/10/13 od Antisaina
W temacie: Historie

Kamień Leski

w cieniu legend

Od wieków pobudza wyobraźnię mieszkańców, turystów i pisarzy. Zwrócił na niego uwagę chociażby Oskar Kolberg i Aleksander Fredro. Legendy przeplatają się ze sobą, jednak zawsze elementem wspólnym jest postać człowieka zaklęta w kamień. Najczęściej pojawia się wersja o zaklęciu młodej dziewczyny przez własną matkę, czasami o diable upuszczającym porwanego mieszczanina, który zamienia się w głaz.

Namiot pod Kamieniem Leskim Namiot pod Kamieniem Leskim (Barbara Ciach)

Fredro był tak  zachwycony tym nieożywionym pomnikiem przyrody, że napisał wierszowaną powieść "Kamień nad Liskiem". Rozbójnik, który zaprzedał duszę diabłu, chciał się uratować poprzez zniewolenie niewinnej Olgi - córki pana Zamku w Lesku. Gdy była w hipnotycznym śnie, kazał jej przyjść w Wielką Sobotę do ruin zamku na górze Sobień. Dziewczyna przyszła o umówionej porze, jednak odezwały się dzwony wzywające na rezurekcję. Dusza rozbójnika zaklęta została w kamień, a dusza Olgi powędrowała ku niebu i zaklęta w gwiazdkę. Do dzisiaj oświetla Kamień Leski.

Rowery pod Kamieniem Leskim Rowery pod Kamieniem Leskim (Barbara Ciach)

Bardziej znaną legendą jest historia o wyrodnej córce, która miała przynieść chorej matce wody. Zapomniała jednak o tym i wdała się w pogawędkę z napotkanych chłopcem. Matka umierając, przeklnęła córkę, która zamieniła się w kamień, ponieważ miała kamienne serce nawet dla swojej rodzicielki.

Oskar Kolberg wspomina jeszcze o legendzie, w której po wybudowaniu Leska brakowało w nim jeszcze najważniejszego elementu - mieszczan. Diabeł chwycił najbliższego mieszczanina i porwał go do Leska. Zapiał jednak kur i wysłannik piekieł stracił swoje moce. Upuścił mieszczanina, a ten zamienił się w kamień.

Ile źródeł, tyle legend o Kamieniu Leskim. Pewne jest to, że nadal tam stoi i zadziwia kolejne pokolenia.

Notatki o podobnych miejscach: