Na Warmii i Mazurach

Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Atrakcje Fromborka

 
Frombork to dziś niewielkie, zaledwie dwu i pół tysięczne miasteczko położone nad Zalewem Wiślanym z dala od przemysłowych i administracyjnych centr. Niegdyś był jednak jednym z najważniejszych ośrodków w regionie, był stolicą diecezji i siedzibą Kapituły zarządzającej Warmią. Z dawnych czasów pochodzi imponujący zespół katedralno-obronny wznoszący się nad miasteczkiem. Wybudowany w XIV wieku do dziś robi wrażenie, zwłaszcza gdy spojrzymy nań od strony Zalewu. Od północy zarys zespołu tworzą przede wszystkim gotycka katedra NMP ze strzelistymi wieżyczkami i dzwonnica pochodząca z XVII wieku zwieńczona barokowym hełmem. Całość spięta jest murem z basztami i przybudówkami. Widok jak z dawnych rycin.
 
Frombork i Zalew Wiślany Frombork i Zalew Wiślany
 
Pomnik Mikołaja Kopernika przed wzgórzem katedralnym Pomnik Mikołaja Kopernika przed wzgórzem katedralnym
 
U podnóża wzgórza katedralnego stoi pomnik Kopernika, najsłynniejszego mieszkańca miasta. Astronom spędził we Fromborku ponad trzydzieści lat jako kanonik, członek Kapituły. Tu też prowadził obserwacje, które doprowadziły do wydania "De revolutionibus orbium coelestium" w 1543 roku. Ale badanie nieba wcale nie było jego głównym zajęciem, przeciwnie, wykonywał je - jak dziś byśmy powiedzieli - w swoim czasie wolnym. Mało kto zresztą rozumiał tę pasję Kopernika. Dla współczesnych Kopernik był przede wszystkim administratorem dóbr warmińskich, ekonomistą i cenionym lekarzem (coś kiedyś o tym też pisał @Atavus w notatce Kopernik). 
 
Kopernikowi i jego epoce poświęcona jest stała ekspozycja w Muzeum jego imienia mieszczącym się w dawnym pałacu biskupów warmińskich na terenie zespołu katedralnego. Tu między innymi wystawa przyrządów astronomicznych i nawigacyjnych, stare księgi i mapy, kopie portretów Kopernika. 
 
Wystawa Wystawa "Kopernik - życie i dzieło"
 
W zbiorach Muzeum znajduje się między innymi stara mapa Zatoki Gdańskiej z widokiem od strony wpływającego do Zatoki marynarza. Ciekawe, czy znajdziecie na niej Hel :-) W zbiorach Muzeum znajduje się między innymi stara mapa Zatoki Gdańskiej z widokiem od strony wpływającego do Zatoki marynarza. Ciekawe, czy znajdziecie na niej Hel :-)
 
W Muzeum warto też zwiedzić inne wystawy: stałą ekspozycję witraży z Fromborka i Braniewa oraz czasową wystawę Skarby Warmii i Mazur, na której zebrano wiele ciekawych dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych z przeszłości regionu. 
 
Wystawa Wystawa "Skarby Warmii i Mazur"
 
Epitafium Kopernika wystawione w katedrze przez biskupa Marcina Kromera w 1580  roku Epitafium Kopernika wystawione w katedrze przez biskupa Marcina Kromera w 1580 roku
 
Oczywiście, zwiedźmy też katedrę, w której został pochowany Kopernik, i wejdźmy na dzwonnicę (tzw. Wieżę Radziejowskiego) będącą najwyższą budowlą na wzgórzu katedralnym. W jej wnętrzu znajduje się czynne prawie 30-metrowe wahadło Foucaulta pokazujące ruch obrotowy ziemi. 
 
Widok z dawnej dzwonnicy Widok z dawnej dzwonnicy
 
Doprawdy mało jest miejsc do zwiedzania z tak różnorodnymi atrakcjami. Frombork może zainteresowac zarówno humanistów, jak i umysły scisłe, zarówno miłośników historii i sztuki, jak i nauki i architektury. Dodajmy jeszcze coś dla inżynierów: w XVI wieku zbudowano tu unikalny system doprowadzania wody na wzgórze poprzez tzw. wieżę wodną. Niewiele bylo takich konstrukcji w ówczesnej Europie, do wieży doprowadzano kanałem wodę z pobliskiej rzeki i za pomocą mechanizmu czerpakowego wynoszono ją do zbiornika na górze wieży, skąd trafiała wodociągiem na wzgórze.
 
Wieża Wodna Wieża Wodna
 
To nie wszystkie atrakcje. W dawnej dzwonnicy mieści się jeszcze planetarium, a w Szpitalu św. Ducha kolejne wystawy historyczne. Są też piękne widoki na Zalew Wiślany i możliwość popłynięcia statkiem do Krynicy Morskiej.
 
Widok z dzwonnicy na Zalew Wiślany Widok z dzwonnicy na Zalew Wiślany
 
 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):