Na Pomorzu
5 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Stukot poniemieckich dróg

O autostradzie, która rozpętała II wojnę światową.

Jeszcze kilka lat temu jadąc tą trasą uszu docierał miarowy stukot. Nie był usypiający, jak w pociągu. Był irytujący. Ale można było przywyknąć. Można było nawet wybaczyć, dziękując w duchu za dobry stan drogi – dobry, jeżeli wziąć pod uwagę jej wiek i osądzić w kategoriach eksploatacji dróg budowanych w czasach dzisiejszych. Te nasze współczesne, polskie drogi, które już po pierwszej zimie przypominają ser szwajcarski.

Droga o której mówię to Berlinka - autostrada, która leży u podstaw II wojny światowej. Jej budowa rozpoczęła się w 1933 roku, miała łączyć Berlin z Królewcem (współcześnie Kaliningrad). Budowa ruszyła z obu krańców – od strony Królewca dociągnięto ją do Elbląga. Od strony Berlina kończyła się w okolicach Chociwla (ok. 70 km od Szczecina). Problem zaczął się gdy Niemcy chcieli pociągnąć autostradę przez tereny polskie, żądając dostępu do eksterytorialnego (czyli wyłączonego spod jurysdykcji państwa) korytarza, leżącego na obszarach współczesnego województwa pomorskiego. Odmowa Polski stanowiła pretekst do rozpoczęcia II wojny światowej.

Po wojnie wiele odcinków zostało zaniedbanych, stając się niezdatnymi do użytku.
Są jednak fragmenty (i to dość spore), które wciąż funkcjonują. I tak na odcinku Elbląg-Kaliningrad powstała droga ekspresowa S22. Od strony Szczecina autostrada nie tworzy spójnej całości, stanowi jedynie elementy innych dróg – przykładowo prowadzącej do przejścia granicznego w Kołbaskowie drogi A6 czy drogi ekspresowej S3, którą jedzie się do Świnoujścia.

Jadąc tymi starymi poniemieckimi drogami jeszcze w czasach zanim zaczęto je remontować, zanim wylano na nie asfalt, uszu dobiegał stukot przybliżony do stukotu pociągu sunącego po torach. To dlatego, że autostradę budowano z płyt betonowych - wielkie prostokąty odlewane z betonu układano ściśle jeden obok drugiego, tworząc solidny, rozległy pas drogi. W momencie gdy koło samochodu przejeżdżało przez złącze płyt, wydobywał się ten charakterystyczny stukot.

Niewiarygodne, żeby w 70 lat od wybudowania, droga wymagała jedynie kosmetycznych poprawek? Jak widać możliwe.

Berlinka - wiadukt w Maciejewie. Berlinka - wiadukt w Maciejewie. (S99, GNU FD, http://pl.wikipedia.org/wik...)

Berlinka - wiadukt w Maciejewie (Zachodniopomorskie). Na zdjęciu widać, w którym miejscu stykają się ze sobą betonowe płyty. Źródło: wikipedia.org