Na Pomorzu
5 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Manieryzm Północny

czyli o wpływach flamandzkich kształtujących architekturę w Gdańsku

Długi Targ w Gdańsku większość z nas dobrze zna lub chociaż kojarzy. Na hasło rynek gdański jesteśmy sobie w stanie przypomnieć jak wygląda tamtejsza architektura. Pytanie, czy umiemy powiedzieć o niej coś więcej? Przechodząc Długim Targiem kolejny raz potrafimy określić cechy charakterystyczne tamtejszych budynków- kolorystykę, fantazyjne ornamenty, przekorność do wielu klasycznych reguł. Wnioskując po tych cechach możemy stwierdzić, że mowa tu o manieryzmie.

Manieryzm północny (zwany też niderlandzkim) warto kojarzyć z ważnym dla Gdańska architektem Antonim van Opbergenem. Widoczne są tu wpływy flamandzkie. Z ważniejszych obiektów, które warto kojarzyć z manieryzmem północnym jest Wielka Zbrojownia- charakterystyczne cechy to np. dwie różne elewacje, kontrast białego kamienia i cegły, od zew. fasady 4 kamienice- w środku jedna przestrzeń, brak porządku architektonicznego czy ornament okuciowy. Wielka Zbrojownia uważana jest za najwspanialsze dzieło manieryzmu gdańskiego.

Wielka Zbrojownia w Gdańsku Wielka Zbrojownia w Gdańsku (http://pl.wikipedia.org/wik...)

Budynek, który jest Wam za pewne dobrze znany, a powstał również za sprawą van Opbergena to Ratusz Starego Miasta ze schyłku XVI wieku. Budynek "bezporządkowy" (manieryzm niderlandzki jest tu przeciwieństwem do manieryzmu włoskiego, który uwielbiał porządki arch.), jednak trochę jeszcze powściagliwy i nie tak fantazyjny jak niektóre manierystyczne obiekty. Mówi się, że w piwnicach Ratusza Starego Miasta Jan Heweliusz (gdański astronom) zrobił sobie skład piwa własnej produkcji.

Ratusz Starego Miasta w Gdańsku Ratusz Starego Miasta w Gdańsku (http://commons.wikimedia.or...)