Na Pomorzu
5 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Królewskie miasto Darłowo

Wielu kojarzy się głównie z wakacyjnym wypoczynkiem nad morzem, ale jest to też miasto z bogatą historią, urodził się i umarł w nim Eryk Pomorski, król Danii, Norwegii i Szwecji.

Darłowo miastem na prawie lubeckim uczynił książę rugijski Wisław II w 1271 roku. Już samo położenie przy ujściu Wieprzy do Bałtyku sprzyjało rozwojowi gospodarczemu, zwłaszcza w zakresie rybołówstwa, gdyż pobliskie łowiska bałtyckie były wyjątkowo obfite. O wzroście znaczenia miasta świadczy fakt, że w XIV wieku postawiono w nim okazały Kościół Mariacki oraz zamek gotycki, miasto również otoczono wtedy murem. Z niego przetrwały niewielkie fragmenty oraz jedna brama, ponadto czas oszczędził Kościół Mariacki, dużą część zamku oraz średniowieczny układ urbanistyczny, co sprawia, że Darłowo jest jednym z najciekawszych pod względem zabytków miasteczkiem na naszym wybrzeżu.  
 
Brama Wysoka Brama Wysoka
 

Na rynku w Darłowie. Kościół Mariacki i ratusz z 1725 roku. Na rynku w Darłowie. Kościół Mariacki i ratusz z 1725 roku.

W 1382 roku w Darłowie przyszedł na świat Bogusław, książę słupski z dynastii Gryfitów, który potem przyjął imię Eryk i pod tym imieniem przeszedł do historii (jako Eryk Pomorski). Adoptowany przez królową skandynawską, Małgorzatę, objął w 1412 roku po niej faktyczną władzę (został koronowany już wcześniej jako małoletni) w Danii, Norwegii i Szwecji - państwach złączonych Unią Kalmarską.
 
Koronacja Eryka na władcę krajów skandynawskich (rycina z końca XIX wieku) Koronacja Eryka na władcę krajów skandynawskich (rycina z końca XIX wieku) (Hans Peter Hansen Domena Publiczna)
 
Unia nie utrzymała się długo. Powstała pod przywództwem Danii jako przeciwwaga dla coraz większej potęgi Hanzy - międzynarodowego związku handlowego kontrolującego Bałtyk - jednakże pomiędzy państwami ją tworzącymi szybko zaiskrzyły różnice interesów. Szwedzi nie zgadzali się na dominację Duńczyków w Unii i domagali się przekształcenia jej w związek suwerennych państw. Próba obrony Unii podjęta przez Eryka, który okazał się władcą nieskorym do zawierania jakichkolwiek kompromisów, zakończyła się powstaniami w Szwecji i Danii. Doprowadziły one do jego detronizacji w 1442 roku. Tronu już nigdy nie odzyskał. Nie udało mu się pozyskać silnych i oddanych sojuszników, jakieś wsparcie mógł uzyskać tylko z ojczystego Pomorza i od Państwa Krzyżackiego, ale na niewiele się to zdało. Eryk osiadł na wyspie Gotlandia i - co tu dużo mówić - prowadził żywot wyjętego spod prawa korsarza. Jego wyprawy łupieskie, ataki na statki na Bałtyku budziły strach zwłaszcza Hanzy. Po tym jak Gotlandia została zdobyta przez Szwedów w 1449 roku wrócił na Pomorze, gdzie objął rządy po zmarłym Bogusławie IX. Zamieszkał na zamku w Darłowie. Tam też zmarł 10 lat później. Pochowano go w Kościele Mariackim.
 
Współcześnie na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie mieści się muzeum. W nim wiele pamiątek z historii regionu, między innymi eksponaty dawnej sztuki sakralnej i ludowej. Prawdę mówiąc spodziewałem się znaleźć w nim więcej informacji o samym Eryku i jego epoce, jakże ciekawej, a znanej u nas dosyć fragmentarycznie. Zamek jest bodaj jednym z najlepszych miejsc na taką prezentację. 
 
Zamek Książąt Pomorskich Zamek Książąt Pomorskich
 
Bogato zdobiona ambona z XVII wieku ufundowana przez Elżbietę, wdowę po księciu pomorskim Bogusławie XIV Bogato zdobiona ambona z XVII wieku ufundowana przez Elżbietę, wdowę po księciu pomorskim Bogusławie XIV
 
Ale Darłowo to też oczywiście Darłówko, nadmorska część miasta, pełniąca rolę wakacyjnego kurortu. Ładne plaże, port rybacki, tawerny ze świeżymi rybami, latarnia przy ujściu Wieprzy to główne atrakcje dzielnicy. 
 
Latarnia w Darłowie Latarnia w Darłowie
 
Darłowska plaża Darłowska plaża
 
 
Notatki o podobnych miejscach: