Na odsłuchu
12 osób
Moderatorzy:
    MarcinM

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

12/12/13 od Agata

Preisner świątecznie

Kilkanaście lat temu, jako darmowy dodatek do nie pamiętam czego, na muzycznym rynku pojawiła się muzyczna perełka ze świątecznymi utworami, skomponowanymi przez Zbigniewa Preisnera. „Moje kolędy na koniec wieku” od tego czasu rok w rok goszczą w moim domu. I tak jak w każde święta wydawnictw muzycznych o stosownej tematyce pojawia się niezliczenie wiele, tak właściwie wszystkie idą w zapomnienie albo nawet nie zostają zauważone. Tylko obok kolęd Preisnera nie sposób przejść obojętnie.

Płyta zawiera 12 utworów,wykonanych głównie przez uznanych krakowskich artystów, gościnnie słychać Sinfonię Varsobię, Leszka Możdżera, chór chłopięcy Filharmonii Krakowskiej i zespół góralski Zakopiany. Teksty różnego autorstwa.

Co w nich właściwie jest? To nie tradycyjne kolędy, raczej kompozycje o chakterze świeckim. Niekoniecznie wesołe, jak choćby wstrząsająca „Kolęda warszawska” o świętach podczas wojny, czy nostalgiczna „Kolęda dla nieobecnych”, której nie sposób słuchać, jeśli kogoś w tym roku zabraknie przy wigilijnym stole. Może dlatego właśnie są wyjątkowe? Niecodzienne, nostalgiczne, mądre, ze świetnymi tekstami, piękną kompozycją i perfekcyjnym wykonaniem. I zupełnie niekomercyjnym, świątecznym klimatem, chociaż piosenka o śniegu też jest („Całą noc padał śnieg” w wykonaniu Beaty Rybotyckiej).

Preisner, jak sam mówi, pozostał wierny sobie i opowiedział w nich prawdę. Święta coraz częściej kojarzą mu się z samotnością, wyalenowaniem, sktąd też takie a nie inne utwory. Tym bardziej dziwi go popularnośc, jaką cieszą się jego świąteczne kompozycje.

Kompozytor nie zapomniał też o polskiej tradycji, w której stronę ukłonem jest wykonane na góralską modłę fantastyczne „To już pora na wigilię” (wykorzystana zresztą swojego czasu w reklamie jednej z telefonii komórkowych).

Ważną kompozycją dla jej autorów jest „Kolęda dla Piotra”, dedykowana Piotrowi Skrzyneckiego, założycielowi Piwnicy pod Baranami. To nie jedyny utwór Preisnera, związanego z Piwnicą od 1977 roku, poświęcony Skrzyneckiemu, jest równiez autorem kompozycji „Piotr”. Artyści Piwnicy często pojawiają się na całej płycie, preisnerowe kolędy goszczą na krakowskiej scenie co roku..

Pamiętam, że trafiłam kiedyś na jasełka, na których ze zdziwieniem usłyszałam dwie kompozycje kolędowe Preisnera. A więc nie tylko ja poddałam się ich urokowi.